Ogon jest dla zwierzęcia ważną częścią ciała – to znacznie więcej niż ozdoba. Po co kotu ogon? Podpowiadamy, do czego mruczki go wykorzystują.
Ogon u kota – jaką ma funkcję?
Ogon dla kota jest bardzo ważną częścią ciała, która pełni kilka funkcji. Choć wydaje się przede wszystkim ozdobą, stoją przed nim ważniejsze zadania. Koci ogon służy do komunikacji zarówno z człowiekiem, jak i innym mruczkiem. Żeby odczytywać język ciała kota, musisz oczywiście spojrzeć znacznie szerzej. Ważny jest nie tylko ogon, lecz także sierść, ułożenie pyszczka czy wielkość źrenic, a także wydawane dźwięki.
Po co kotu ogon? Pozwala mu na utrzymywanie równowagi w trudnych warunkach. Ta część ciała sprawia, że zwierzak potrafi tak sprawnie pokonywać wąskie przeszkody, na przykład płot czy krawędź wanny. Koci ogon jest więc ważny dla równowagi zwierzęcia. Pozwala mu nie tylko chodzić po niezwykle wąskiej powierzchni, lecz także przeskakiwać na duże odległości. Dlaczego? Stanowi on niejako przeciwwagę dla łap. Kiedy zwierzę się wspina lub skacze, jego ogon równoważy pozycję i pozwala zachować mruczkowi środek ciężkości w odpowiednim miejscu. Co, jeśli kot traci ogon? Jeśli dzieje się to nagle, zwierzę może mieć na początku problemy z równowagą. W końcu jednak przyzwyczai się do nowej sytuacji.
Koci ogon pełni też funkcję ogrzewacza. Gdy zwierzakowi robi się zimno, zwija się w kłębek. Dodatkowo „przykrywa” się ogonem, co pozwala mu kumulować ciepło.
Nie ulega wątpliwości, że ogon u kota jest prawdziwą ozdobą zarówno u zwierząt krótko-, jak i długowłosych. Żeby w szczególny sposób zachwycał urodą, zadbaj o właściwe karmienie mruczącego przyjaciela. Dzięki temu sierść będzie lśniąca. Podstawą codziennego żywienia powinna być mokra karma zawierająca dużą ilość mięsa oraz koniecznie wzbogacona tauryną, która ma duży wpływ na serce kotów. Zwróć również uwagę na zawartość oleju z łososia. To właśnie on pozytywnie oddziałuje na sierść oraz skórę. Olej z łososia jest źródłem kwasów tłuszczowych omega oraz witamin i minerałów.
Dobrze skomponowane składniki, odpowiednia ilość mięsa i tauryny, a także właściwa dawka oleju z łososia – tym wyróżnia się karma Koema mus mięsny bogaty w wołowinę z jagnięciną. Twój zwierzak jest fanem rybnych smaków? Jego miskę wypełnij musem mięsnym bogatym w łososia – to bezzbożowa karma. Zastanawiasz się, jak zadbać o piękną sierść zwierzęcia z wrażliwym układem pokarmowym? Zdecyduj się na mus mięsny bogaty w indyka z kaczką.
Przeczytaj także: Jak rozpoznać płeć kota? To nie takie trudne!
Ogon kota – co oznacza jego ułożenie?
Po co kotom ogon? Do komunikowania się z Tobą i innymi zwierzętami. Cały wachlarz ruchów kociego ogona pozwala mu pokazać strach, złość, radość czy spokój. Pamiętaj jednak, żeby nie interpretować sygnałów wysyłanych przez mruczka wyłącznie po przyjrzeniu się tej części ciała.
Jeśli zwierzak unosi ogon, to znak, że ma dobry nastrój i jest pozytywnie nastawiony. Kot może w tym momencie również ocierać się o Ciebie głową. Czasem wydaje przy tym delikatne dźwięki. Takie zachowanie możesz zaobserwować, gdy wracasz do domu, a zwierzę biegnie Cię przywitać. Podniesiony ogona bywa zagięty ku dołowi – tak skierowany oznacza, że mruczek nie czuje się zbyt pewnie.
Kiedy koci ogon jest ułożony poziomo, to znak, że zwierzę jest nastawione neutralnie. Nie ma w nim strachu czy agresji, ale nie jest też w pełni zadowolone. Ogon opuszczony z uniesioną końcówką zwiastuje problemy. Oznacza, że kot jest gotowy do ewentualnej walki.
Gdy chcesz odczytać emocje zwierzaka z ogona, patrz nie tylko na jego ruchy, lecz także wygląd sierści. Gdy jest nastroszona, to znak, że kot może chcieć zaatakować. Nie jest tak jednak za każdym razem. Zwróć uwagę na kocią mowę ciała w przypadku małych kociąt. Czasem stroszą one sierść podczas gonitwy z rodzeństwem. W ten sposób próbują się straszyć, a nastroszony ogon kota staje się nie wyrazem agresji, a po prostu zabawy.
Twój kot macha ogonem? Wiele osób uznaje to wyłącznie za przejaw zdenerwowania. Pamiętaj jednak, że zwierzak macha ogonem również wtedy, gdy czuje inne emocje. Być może Twojemu mruczkowi zdarza się wyglądać przez okno na siedzącego na drzewie ptaka lub obserwować fruwającą po mieszkaniu muchę? W takich sytuacjach kot wydaje ciekawy dźwięk, a dodatkowo porusza silnie ogonem na boki. Nie jest to wyraz zdenerwowania, a znak, że mruczek poluje. Takie zachowanie zauważysz też w momencie zabawy wędką, której koniec kot próbuje złapać.
Oczywiście poruszający się ogon może oznaczać zdenerwowanie. Kiedy mruczek macha końcówką ogona, jest delikatnie zirytowany. Taką sytuację możesz zauważyć, kiedy zwierzak śpi na swoim ulubionym posłaniu, a drugi kot podejmuje próby przegonienia go stamtąd.
Koci ogon może być również opuszczony. Co to oznacza? Jeśli zwierzę ma swobodnie opuszczony ogon, porusza się na lekko ugiętych nogach, a jego ciało jest rozluźnione, to znaczy, że jest spokojne. W przypadku bardzo nisko opuszczonego ogona mocno wyprostowanych nóg i napiętych mięśni możesz się spodziewać, że kot jest zdenerwowany.
Kiedy zwierzak jest przestraszony, ma opuszczony ogon, a jego nogi są mocno zgięte. Mruczek porusza się wtedy, mając brzuch blisko podłogi. Możesz zauważyć taką postawę u weterynarza, a u silnie stresujących się kotów nawet po powrocie do domu od lekarza. Zwierzę może też pokazać strach, kiedy ma ogon owinięty wokół ciała i bardzo szeroko otwarte oczy.
Przeczytaj także: Surowy kurczak dla kota – jakiego kurczaka może jeść mruczek?
Ogon kota – tego nie wiedziałeś!
Wiesz już, do czego przydaje się kotu ogon. Czas poznać kilka ciekawostek na temat tej części ciała. O kocim ogonie warto wiedzieć, że liczba kręgów jest zależna od rasy. Może być ich od kilku do nawet 28. Zarówno kręgosłup zwierzęcia, jak i ogon są specyficznie zbudowane. Luźno połączenie kręgi wpływają na elastyczność. To dzięki nim ogon może poruszać się na różne sposoby.
Czy wiesz, że nie każdemu kotu ogon rośnie? Istnieją rasy, w przypadku których jest on znacznie skrócony. To między innymi japoński bobtail – u niego ogon ma kilka centymetrów i jest kilkakrotnie skręcony.
Zdarza się, że zwierzę traci ogon, czyli przedłużenie kręgosłupa. Może się tak stać w wyniku urazu, którego konsekwencją będzie amputacja. Ogon dla kota jest ważny dla utrzymania równowagi, dlatego po takiej stracie zwierzę będzie potrzebowało czasu, żeby przyzwyczaić się do nowej sytuacji.
Już wiesz, jaką rolę odgrywa ogon dla kota!
Po co kotom ogon? Jest potrzebny w wielu sytuacjach. To dzięki niemu Twój kot może sprawnie kroczyć po krawędzi drzwi, na które w niewiadomy sposób udało mu się dostać. Zwierzę korzysta z przedłużenia kręgosłupa, żeby komunikować się z opiekunem i innymi mruczkami. Możesz często zauważyć poruszający się ogon kota. Co oznacza, gdy zwierzę nim macha? Może to być wyrazem zniecierpliwienia. Jeśli ogon rusza się szybko na boki, zwiastuje gwałtowną reakcję ze strony kota. Wysoko uniesiony to natomiast znak, że mruczek jest zadowolony. Po co kotu ogon w zimowe dni? Żeby się ogrzać! Kot kuli się i przykrywa ogonem. Trzymanie go tak blisko ciała pozwala zwierzakowi kumulować ciepło. Ogon jest bez wątpienia również ozdobą kota, szczególnie jeśli jest pokryty lśniącą sierścią.
Zostaw komentarz