Kot czy kotka? To pytanie zadajesz sobie z pewnością, gdy spotykasz mruczka na spacerze lub w Twojej rodzinie pojawiają się młode kocięta. Zastanawiasz się, jak rozpoznać płeć kota? Narządy płciowe to nie wszystko, co warto wziąć pod uwagę!
Płeć kotów – kiedy można ją rozpoznać?
Odróżnić kota od kotki nie jest trudno w przypadku dorosłych osobników. Zadanie staje się bardziej skomplikowane u małego kota, zwłaszcza jeśli planujesz to zrobić pierwszy raz.
Kiedy rozpoznać płeć kota? Nim podejmiesz się tego zadania, odczekaj kilka tygodni po narodzinach zwierzęcia. Wtedy narządy płciowe u samicy i samca zaczynają być bardziej widoczne, a Tobie łatwiej będzie je rozpoznać. Pamiętaj, że zdarza się u bardzo małych mruczków mylne określenie płci – czasem po kilku tygodniach okazuje się, że założenia były błędne.
Jeśli nie masz zbyt wiele doświadczenia z kotami, nie próbuj rozpoznawać płci chwilę po ich narodzinach. Będzie to trudne ze względu na opuchliznę, która znajduje się w okolicach narządów układu moczowo-płciowego.
Jak rozpoznać płeć kota?
Wiesz już, kiedy rozpoznać płeć kota. Czas więc dowiedzieć się, w jaki sposób to zrobić. Rozpocznij od uniesienia ogona. Sprawdź, jaki kształt ma znajdujący się tam układ moczowy oraz w jakiej odległości znajduje się od odbytu. Zastosuj metodę średnika i dwukropka. Brzmi skomplikowanie? Wcale takie nie jest!
U kotki ujście układu moczowego jest podłużne, dlatego w połączeniu z okrągłym odbytem całość tworzy kształt przywodzący na myśl średnik. Odległość między dwoma elementami jest niewielka. Kiedy uniesiesz koci ogon u samca, zauważysz natomiast, że ujście układu moczowego ma podobnie jak odbyt kształt kropki. Znajdują się one w większej odległości od siebie, ponieważ w tym miejscu będą jądra.
Jak sprawdzić płeć kota, który jest dorosły? Różnicę zauważysz na pierwszy rzut oka. U samców widoczne będą jądra. Jeśli masz do czynienia z wykastrowanym zwierzęciem, przyjrzyj się odległości między odbytem a ujściem układu moczowego. U samców powinna ona wynosić około 2,5 cm, a u kotek jest mniejsza.
Zastanawiając się, czy to kot, czy kotka, weź pod uwagę cechy wyglądu zewnętrznego. Pamiętaj, że nie są one jednoznaczną wskazówką. Uważa się, że kocury są większe od kotek. Zdarza się jednak, że samce są drobnej budowy, a to samica jest duża. Wiele zależy od cech osobniczych, do których należy między innymi budowa ciała. Są jednak rasy, w przypadku których dymorfizm płciowy bardziej rzuca się w oczy. Jest to widoczne u kotów dużych ras. Należą do nich: norweski leśny, brytyjski, maine coon. U samców tych ras dostrzeżesz nie tylko to, że są większe od kotek, lecz także mają od nich dłuższe włosy wokół szyi.
Czy płeć kota zależy od charakteru? Niektórzy uważają, że samice są łagodniejsze, a przez to łatwiejsze w wychowaniu, a także bardziej chętne, żeby spędzać czas na kolanach opiekuna. Samce natomiast są uznawane za wyniosłe zwierzęta, które potrzebują mniej pieszczot i są zdystansowane do domowników. Zdania na ten temat są jednak podzielone. Nie decyduj więc na podstawie charakteru kota, jaka jest jego płeć. Weź pod uwagę, że każdy osobnik jest inny. Takim samym pieszczochem może być zarówno samiec, jak i samica.
Płeć kotów po samym zachowaniu jest trudno określić, nawet jeśli zwierzęta są niewykastrowane. Zarówno samce, jak i samice, jeśli są wychodzące, mogą znikać na dłuższy czas. Znaczą również teren, co jest kojarzone przede wszystkim z kocurami, jednak zdarza się też kotkom.
Przeczytaj także: Surowy kurczak dla kota – jakiego kurczaka może jeść mruczek?
Umaszczenie kotów a płeć – czy ma znaczenie?
Umaszczenie kotów a płeć to ciekawe zagadnienie. Warto je poznać, jeśli zależy Ci, żeby potrafić dokonać rozróżnienia płci, na przykład gdy spotykasz mruczka na spacerze.
Musisz wiedzieć, że umaszczenie szylkretowe to domena kotek. Jeśli u małego kota zauważasz takie umaszczenie, możesz mieć niemal stuprocentową pewność, że będzie to samica. Zastanawiasz się, czy istnieje, chociaż cień szansy, że będzie to samiec? Tak, jednak musiałby mieć wadę genetyczną – jest to związane z wystąpieniem trzeciego chromosomu płciowego. Taki kocur byłby więc bezpłodny.
Zauważasz rudego mruczka i zastanawiasz się: kot czy kotka? Z dużym prawdopodobieństwem możesz założyć, że to samiec. Ruda sierść występuje u samców w około 80%, więc u kotek zdarza się niezwykle rzadko.
Wiedza na temat umaszczenia jest niezwykle pomocna, jeśli chcesz poznać płeć kota, a nie możesz wykorzystać bardziej sprawdzonych sposobów. Niestety w przypadku czarnej czy białej sierści ta metoda nie znajdzie zastosowania.
Niezależnie od płci kociaka oraz koloru sierści pamiętaj, żeby dbać o jej wygląd. O tym, czy sierść będzie zdrowa, miękka i lśniąca, decyduje w ogromnej mierze zdrowe karmienie. Zadbaj o to, żeby karma dla zwierzęcia była pełnoporcjowa, zawierała dużą ilość mięsa, a w jej składzie znajdowała się tauryna. Świetnie sprawdzi się mus mięsny bogaty w łososia, który przypadnie do gustu kocim fanom rybnych smaków. Karma jest bezzbożowa – to niezwykle ważne! W jej składzie znajdziesz olej z łososia, który ma pozytywny wpływ na wygląd sierści.
Wielu mruczkom zasmakuje mus mięsny bogaty w wołowinę z jagnięciną. Produkt zawiera taurynę, która wspiera pracę serca i jest potrzebna dla zdrowia wzroku. Tego aminokwasu nie może zabraknąć w diecie kota. Karma zawiera również witaminę A, która jest ważna dla kondycji skóry i sierści.
Zwróć uwagę na mus mięsny bogaty w indyka z kaczką. Produkt doskonale sprawdzi się, jeśli mruczek ma wrażliwy układ pokarmowy. Karma zawiera odpowiednią ilość witamin z grupy B, które odpowiadają między innymi za pracę układu nerwowego oraz zdrowie skóry. Olej lniany przyczynia się do prawidłowego rozwoju zwierzęcia i ma pozytywny wpływ na wygląd sierści.
Jak sprawdzić płeć kota? Podsumowanie
Rozpoznawanie płci mruczka nie musi być trudnym zadaniem. Nie rób tego jednak od razu, gdy zwierzę się narodzi, a odczekaj kilka tygodni, żeby mieć pewność. Po takim czasie narządy płciowe kota będą wyglądać zdrowo, a Ty zastosujesz metodę związaną ze średnikiem i dwukropkiem. Przyjrzyj się, w jakiej odległości od siebie znajdują się odbyt oraz ujście układu moczowego. W przypadku samicy jest ona nieduża, natomiast u samca zdecydowanie większa.
U kotki ujście układu moczowego ma podłużny kształt, dlatego kojarzy się z przecinkiem. W połączeniu z odbytem przypomina więc średnik. U kocura zarówno odbyt, jak i ujście układu moczowego mają kształt kropki, dlatego przywodzą na myśl dwukropek.
Odróżnić kota od samicy możesz również, biorąc pod uwagę umaszczenie. Szylkretowe są kotki, natomiast rude – niemal zawsze kocury. Jeśli chodzi o zachowanie a płeć, to u zwierząt podobnie jak u ludzi istnieją pewne stereotypy. Nie należy się nimi kierować, jeśli chcesz mieć pewność, jakiej płci jest kot. Wielkość zwierzęcia również może być myląca, dlatego naucz się rozpoznawać płeć zwierzęcia, zaglądając mu pod ogon i sprawdzając narządy.
Zostaw komentarz