Opiekunowie kotów często szukają sposobów na urozmaicenie diety zwierzaka. Gotowe przysmaki są świetne, ale to nie wszystkie możliwości. Surowy kurczak dla kota jest zdrowy i służy higienie jamy ustnej. Dowiedz się więcej o podawaniu mruczkowi takiej przekąski.
Czy surowy kurczak dla kota to dobry pomysł?
Koty są bezwzględnymi mięsożercami. W ich ślinie nie ma specjalnego enzymu, który jest odpowiedzialny za wstępne trawienie węglowodanów. Soki żołądkowe zwierzęcia charakteryzują się silnie kwasowym odczynem. Dzięki temu kwas żołądkowy wyjaławia ofiarę. Oznacza to, że surowe mięso może jak najbardziej pojawić się w diecie kota, ponieważ kwasowy odczyn redukuje ryzyko zakażeń. Zwierzęta mają bardzo krótki przewód pokarmowy, co minimalizuje możliwość kolonizacji bakterii chorobotwórczych. Nie dochodzi więc do zatrucia pokarmowego.
Surowy kurczak dla kota nie jest wyzwaniem. Zwierzę bez trudu poradzi sobie z rozgryzieniem smacznego dania. Dlaczego? Zęby kota są perfekcyjnie przystosowane do rozrywania i gryzienia ofiary. Mięso kurczaka zwierzak podzieli na mniejsze kawałki z łatwością. Koty żyjące na zewnątrz radzą sobie bez trudu ze znacznie większymi wyzwaniami.
Jeśli planujesz podać mięso drobiowe zwierzakowi, koniecznie wybierz to ze sprawdzonego źródła. Sprawdź datę przydatności do spożycia.
Z pewnością zastanawiasz się, czy kurczak dla kota może być podawany razem z kością. Odpowiedź brzmi: tak! Będzie ona świetnym przysmakiem, ale spełni jeszcze jedną ważną funkcję. Gryzienie kości oraz surowego mięsa jest ważne dla higieny jamy ustnej. Właśnie to pożywienie pozwala zwierzakowi wyczyścić zęby. Pamiętaj jednak, żeby części z kością, na przykład pałki, podawać nie częściej niż raz na tydzień. Dzięki temu zwierzę nie przyjmie zbyt wiele witaminy A.
Kurczak dla kota – w jakiej postaci podawać mięso?
Wiesz już, że mięso drobiowe w surowej wersji jest dobrym rozwiązaniem dla zwierzaka. Możesz zdecydować się na podanie kotu pałki. Jeśli jeszcze się tego obawiasz, wypróbuj pierś z kurczaka. Możesz ją pokroić na mniejsze kawałki, żeby sprawdzić, czy zwierzakowi posmakuje taka przekąska.
Czy podawać zwierzakowi mięso po obróbce termicznej? Wiele zależy od sposobu przygotowania. Zwierzę nie powinno jeść gotowanego kurczaka. Mięso przygotowane w ten sposób po prostu traci na wartości. Mruczek nie powinien jeść gotowanego kurczaka również ze względu na kości, które po obróbce stają się łamliwe, a przez to niebezpieczne.
Surowe mięso jest najlepsze, natomiast warto zdecydować się też na zastosowanie od czasu do czasu suszonego. Przekąski w takiej formie oczywiście możesz kupić, ale samodzielne ich przygotowanie nie sprawi Ci trudności.
Karmienie kota wyłącznie surowym mięsem byłoby dla niego bardzo szkodliwe. Nie ma w nim między innymi odpowiedniej dawki tauryny, czyli aminokwasu, który jest niezwykle ważny dla serca i wzroku mruczka. Podawanie każdego dnia tylko surowego mięsa prowadzi do niedoborów i problemów zdrowotnych.
Możesz wykorzystać jedno z dwóch rozwiązań. Jednym z nich jest dieta BARF, która wymaga jednak dużej dawki wiedzy od opiekuna. Polega na samodzielnym przygotowaniu surowego mięsa z różnymi suplementami i dodatkami. Konieczne są regularne badania krwi, które pozwolą sprawdzić, jak działa na kota dieta BARF.
Zwierzęciu możesz podawać też zdrową, gotową karmę, co jest znacznie wygodniejsze, a również dobre dla zdrowia. Zwróć uwagę na to, żeby zawierała dużą ilość mięsa, co jest podstawą zbilansowanej diety kota. W składzie produktu musi być też tauryna.
Polecamy mus mięsny bogaty w kurczaka, który zawiera dużą ilość mięsa, podrobów i bulionu. Karma jest mokra, dzięki czemu dobrze nawadnia, co jest ważne dla zdrowia nerek. Mus mięsny zawiera substancje dbające o kondycję skóry i sierści kota. Produkt świetnie sprawdzi się dla kociąt oraz kocich seniorów.
Mus mięsny bogaty w indyka z kaczką jest doskonałym rozwiązaniem dla zwierząt, które mają wrażliwy układ pokarmowy. Produkt zawiera taurynę, która odpowiada za prawidłową pracę serca i zdrowie wzroku. Karma jest pozbawiona sztucznych barwników i syntetycznych dodatków.
Jeśli Twój zwierzak jest fanem rybnych smaków, zdecyduj się na mus mięsny bogaty w łososia. Karma jest bogata w pełnowartościowe białko. Łosoś jest jedną z lepiej przyswajalnych ryb w kociej diecie. Jej zaletą jest bogactwo kwasów tłuszczowych omega-3.
Jak przygotować filet z kurczaka dla kota?
Wiesz już, że jeść gotowanego kurczaka kot nie powinien. Jak w takim razie przygotować pierś z drobiu? Filet z kurczaka dla kota możesz podać oczywiście w surowej wersji. Warto jednak przygotować dla zwierzaka również suszone przysmaki, które doskonale sprawdzą się jako urozmaicenie diety. Samo mięso to przecież najdoskonalszy smakołyk, jaki możesz podać mruczkowi.
Pierś z kurczaka możesz pokroić na różne sposoby. Przygotuj bardzo ostry nóż. Jednym z polecanych kształtów są paski, które muszą być wyjątkowo cienkie, dlatego ważna jest precyzja podczas krojenia. Cienkie paski po prostu szybciej i dokładniej wysuszysz, a dzięki temu przysmaki będzie można przechowywać dłużej. Dobrym rozwiązaniem jest krojenie zamrożonego mięsa. Będzie Ci łatwiej uzyskać drobniejsze paski.
Możesz również pokroić filet w kostkę lub plastry. Zwróć uwagę na to, jaki kształt gotowych przysmaków najbardziej lubi Twój zwierzak i właśnie tak przygotuj pierś z kurczaka.
Możesz suszyć paski w piekarniku. Konieczne jest ustawienie odpowiedniej temperatury. Musi być dość niska – dobrze sprawdzi się 75℃. Suszenie trwa długo, a drzwiczki piekarnika muszą być otwarte. Czas suszenia jest zależny od grubości kawałków mięsa.
Do przygotowania zdrowych przysmaków z piersi z kurczaka możesz też wykorzystać suszarkę. Dopasuj stopień wysuszenia do upodobań zwierzaka. Pamiętaj, że twardsze, lepiej wysuszone mięso będzie można dłużej przechowywać. Przysmaki możesz zamknąć w papierowej torbie. Pamiętaj, żeby przechowywać przysmaki w suchym miejscu.
Filet z kurczaka dla kota – podsumowanie
Dieta kota powinna składać się z produktów pochodzenia zwierzęcego. Na co dzień dobrym rozwiązaniem jest zarówno BARF, jak i gotowa, pełnoporcjowa karma. Uzupełnieniem diety może być mięso. Najzdrowszym rozwiązaniem jest surowy kurczak. To on zapewnia wartościowe składniki odżywcze, a dodatkowo pozwala czyścić zęby. Możesz podać między innymi pałkę lub pierś. Surowy kurczak dla kota z kością może być podawany raz w tygodniu.
Gotowane mięso jest gorszym urozmaiceniem diety. Ma mniej wartości, a ugotowane z kością jest niebezpieczne dla zwierzaka. Kość staje się bowiem łamliwa. Jaki jeszcze rodzaj mięsa oprócz surowego możesz podawać? Kot będzie zadowolony z suszonych przysmaków. Przygotujesz je bez trudu samodzielnie z piersi z kurczaka. Wystarczy, że poddasz cienkie paski suszeniu w piekarniku. Podajesz mruczkowi mięso w surowej wersji, a może samodzielnie przygotowujesz suszone przysmaki? Podziel się z nami pomysłami na przysmaki dla mruczka!
Zostaw komentarz