Kocięta przychodzą na świat bezbronne. Nie słyszą i nie widzą. W kolejnych tygodniach życia stopniowo ich zmysły zaczynają prawidłowo funkcjonować. Zastanawiasz się, kiedy koty otwierają oczy? Odpowiadamy na to pytanie!
Kiedy koty otwierają oczy? Pierwsze dni życia mruczka
Koty po urodzeniu są zupełnie bezbronne. Zajmuje się nimi kocia mama. Jeśli jej zabraknie, zwierzęta pozostają zdane na człowieka. Uratowanie malutkich kociąt jest możliwe, jednak wymaga czasu i wiedzy. Kotka opiekuje się potomstwem, karmiąc je, ogrzewając i stymulując układ wydalniczy. Jeśli umrze podczas porodu lub odrzuci kocięta, jej zadania musi przejąć człowiek.
Czy wiesz, że kotki rodzą się z zamkniętymi oczami i głuche? Korzystają przede wszystkim z węchu, żeby odnaleźć kocicę oraz pozostałe koty, które przyszły na świat. Nie jest u nich również rozwinięta termoregulacja, dlatego tak często pozostają przytulone do siebie.
Małe kotki mają więc bardzo ograniczone funkcjonowanie zmysłów. Zastanawiasz się, po ilu tygodniach koty otwierają oczy i zaczynają korzystać ze wzroku? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Czas, w którym oczy kociąt się otwierają, może być różny nawet u zwierząt z jednego miotu. Najczęściej jednak dzieje się to po mniej więcej dziesięciu dniach.
Pamiętaj, że czas, kiedy koty otwierają oczy, nie jest równoznaczny z momentem, w którym ich wzrok zaczyna w pełni działać. Na początku rozróżniają tylko światło i jego brak. To czas, w którym lepiej nie przesadzać z intensywnym oświetleniem w pomieszczeniu. Oczy są bowiem bardzo wrażliwe. Powinny jednak mieć kontakt z delikatnym, naturalnym światłem, wpadającym przez okno. Nie można natomiast wystawiać ich na działanie ostrych, silnych promieni słonecznych czy świecić w nie latarką.
Pamiętaj też, że oczy małego kotka otwierają się stopniowo. Najpierw dostrzeżesz niewielką szczelinę, a później zauważysz mętną tęczówkę. Maluchy mają zawsze niebieskie oczy. Mogą takie pozostać, jednak najczęściej kolor ulega zmianie.
Warto wiedzieć nie tylko, po jakim czasie kotki otwierają oczy, lecz także, kiedy zmysł wzroku zaczyna w pełni działać. Mniej więcej po miesiącu małe kotki widzą więcej.
Przeczytaj także: Jak rozpoznać płeć kota? To nie takie trudne!
Kiedy kotki otwierają oczy i czy zależy to od ich rasy?
Wiesz już, po jakim czasie kotki otwierają oczy. Najczęściej dzieje się to po dziesięciu dniach. Jeśli jednak Twój kot nie otworzył oczu w takim czasie, nie musisz się martwić. U niektórych zwierząt dzieje się to już po tygodniu, a u innych dopiero po dwóch.
To kiedy kotki otwierają oczy, zależy od różnych czynników. Jednym z nich jest długość ciąży. Jeśli trwa dłużej, zwierzęta wcześniej otworzą oczy. U kocic zdarza się przenoszona ciąża. W takim przypadku kocięta mogą mieć już otwarte powieki. W tej sytuacji niezwykle ważna jest pielęgnacja oczu, ponieważ kanaliki łzowe nie działają jeszcze prawidłowo.
Ważne jest też, w jakiej kondycji podczas ciąży była kocica. Dobrze żywiona, zdrowa i bezpieczna może urodzić silniejsze kocięta, których oczy otworzą się nieco szybciej. Znaczące bywają warunki panujące w pomieszczeniu. Jeśli jest w nim ciemno, koty szybciej zaczną oglądać świat.
To kiedy koty otwierają oczy, zależy również od rasy. Zauważono, że rasy kotów długowłosych muszą czekać dłużej, żeby korzystać ze zmysłu wzroku. Może to więc potrwać nieco więcej niż 10 dni u ragdolli. Koty syberyjskie też poczekają dłużej, żeby otworzyć powieki.
Koty ras orientalnych szybciej otwierają oczka. Może się to u nich stać już po kilku dniach. Podobnie jest u sfinksów i kotów abisyńskich.
Przeczytaj także: Po co kotu ogon? Jaką funkcję spełnia?
Oczy kotka – od czego zależy ich kolor? Jak je pielęgnować?
Wiesz już, po ilu tygodniach koty otwierają oczy. Czas dowiedzieć się nieco więcej o barwie tęczówki. Kolor oczu kociąt jest zawsze niebieski. Dlaczego? U malutkich mruczków nieaktywne są jeszcze komórki barwnikowe, czyli melanocyty. Stopniowo dochodzi do ich uaktywnienia. Zaczynają produkować barwnik, co powoduje, że niebieskie oczy kociaka zmieniają odcień na docelowy. Dzieje się to mniej więcej w 4–5 tygodniu życia. Musisz jednak wiedzieć, że kolor może się jeszcze delikatnie zmieniać.
Zastanawiasz się, od czego zależy kolor oczu mruczka? W dwóch warstwach tęczówki znajdują się komórki barwnikowe, czyli melanocyty. Ich zadaniem jest wytwarzanie pigmentu, który odpowiada za kolor oczu. Bardzo aktywne działanie komórek przyczynia się do zintensyfikowania koloru tęczówki. Najciemniejszy odcień, jaki może wystąpić u mruczka, to miedziany. Musisz wiedzieć, że nawet hodowca nie ma stuprocentowej pewności, jaki kolor oczu wystąpi u miotu.
Czy kocie oczy wymagają szczególnej pielęgnacji? Oczywiście trzeba je kontrolować zarówno u małego kotka, jak i dorosłego mruczka. Sprawdzaj, czy nie zbiera się tam wydzielina. Zapomnij o popularnym sposobie, niegdyś niezwykle polecanym, czyli przecieraniu oczu przy pomocy naparu z rumianku. To metoda, która zamiast pomóc, szkodzi. Prowadzi bowiem do wysuszenia śluzówki oka. Kiedy zauważysz wydzielinę, opuchliznę, silne zaczerwienienie lub nasuwającą się na oczy tak zwaną trzecią powiekę, to czas na wizytę u lekarza weterynarii.
Na wzrok kota – i funkcjonowanie całego organizmu – wpływ ma oczywiście zdrowa dieta. Wybieraj spośród mokrych karm zawierających dużą ilość mięsa. Dla wzroku szczególnie ważna jest witamina A – odpowiada za ostre widzenie. Na co dzień możesz karmić zwierzę musem mięsnym Koema bogatym w łososia, który jest bardzo dobrym źródłem białka. Ryba wyróżnia się dużą zawartością kwasów tłuszczowych omega-3. Dobry wybór to też mus mięsny bogaty w wołowinę z jagnięciną, który wzbogacono olejem z łososia. Jest on źródłem witamin i minerałów, a dodatkowo sprawia, że karma jest dla kota jeszcze smaczniejsza. Dla kocich fanów drobiu idealny okaże się mus mięsny bogaty w kurczaka, w którym zastosowano dodatek oleju lnianego. Jest on korzystny dla skóry i sierści zwierzęcia.
Teraz już wiesz, kiedy koty otwierają oczy!
Kocięta zaczynają otwierać oczy po około 10 dniach. Najpierw pojawia się tylko mała szpara, a dopiero później można dostrzec tęczówkę. Na czas otwarcia oczu u zwierzęcia mają wpływ różne czynniki, na przykład długość ciąży oraz rasa kota. Krótkowłose mruczki i te ras orientalnych szybciej cieszą się otwartymi oczkami niż długowłose zwierzaki. Nie od razu jednak zmysł działa tak, jak powinien. Na początku kocięta dostrzegają wyłącznie światło. Dopiero później wzrok staje się bardziej ostry.
Kiedy koty otwierają oczy, ich tęczówka jest niebieska. Zaczyna zmieniać się z czasem, jednak zdarza się, że pozostaje błękitna. Zmiana koloru następuje mniej więcej w 5. tygodniu życia. Przyglądaj się nie tylko oczom malutkiego kota, lecz także dorosłego. Jeśli zbiera się w nich wydzielina lub są opuchnięte, zdecyduj się na wizytę u weterynarza. O wzrok kota trzeba dbać!
One comment on “Kiedy koty otwierają oczy? Sprawdź to!”
Urszula
Bardzo ciekawy artykuł. Okocila mi się w do.u bezdomną kotka którą znalazlam .Kotki są praktycznie zdrowe , mają apetyt – kotka karmi je lecz pojawil się problem – kotkom zaczęły ropieć oczka; przemywalam rumiankiem lecz gdy przeczytałam artykul to tylko przegotowaną wodą