Jak nauczyć psa komend to pytanie, które zadaje sobie niemal każdy opiekun zwierzaka. Trening różnych haseł jest sposobem na spędzenie z czworonogiem czasu i zacieśnienie więzi. Niektóre z poleceń są przydatne na co dzień, na przykład w sytuacjach zagrożenia. Podpowiadamy, jak nauczyć psa komendy „siad”. Jest jedną z podstawowych i bardzo potrzebnych!
Komenda siad
Nauczenie psa siadania nie musi być skomplikowane. Jest to przecież naturalna pozycja dla zwierzęcia. Komenda siad przyda się w różnych sytuacjach. Wyobraź sobie, że pupil skacze do drzwi lub na kogoś, kto właśnie przyszedł, na przykład listonosza. Możesz w tym przypadku potraktować siadanie jako zachowanie zastępcze. Poprosisz zwierzę, żeby wykonało Twoje polecenie, a dzięki temu się uspokoi.
Jeśli komenda będzie dobrze wypracowana, pomoże Ci utrzymać kontrolę nad psem w wielu sytuacjach. Hasło „siad” okaże się przydatne, gdy wychodzisz na spacer ze zwierzakiem. Twój czworonożny przyjaciel może być podekscytowany na myśl o wycieczce, dlatego będzie biegał wokół i utrudniał szykowanie się do wyjścia. Wystarczy, że poprosisz go, żeby usiadł i dłużej pozostał w takiej pozycji, póki nie przygotujesz wszystkiego, co potrzebne do wyjścia.
Na spacerze wpadasz na znajomego, chcesz zamienić z nim kilka słów, ale pupil dosłownie skacze na Twojego rozmówcę. W takiej sytuacji na Twoją komendę pies usiądzie, a Ty porozmawiasz ze spotkaną osobą. Nie każdy lubi, gdy zwierzę się narzuca. Wyuczone hasło pozwoli uniknąć niezręcznej sytuacji.
Nadmierna ruchliwość czworonoga może też przeszkadzać, kiedy próbujesz kupić bilet autobusowy w automacie lub wypłacić pieniądze z bankomatu. W takich momentach wykorzystasz komendę „siad”, żeby zwierzak nie oddalał się, nie ciągnął za smycz i nie zaczepiał przechodniów. Warto nauczyć psa siadać, a dodatkowo pozostawać w tej pozycji. Dzięki temu komenda będzie miała jeszcze więcej zastosowań na co dzień.
Przeczytaj także: Dlaczego psy liżą? Czy to ma znaczenie?
Jak nauczyć psa komendy „siad”? Etap pierwszy
Do treningów potrzebujesz przysmaków oraz klikera. Jakie smakołyki wybrać? Najlepiej, żeby był to produkt, który zwierzak polubi ze względu na smak, ale jednocześnie wyróżniający się zdrowym składem. Mamy dla Ciebie kilka propozycji łączących aromat, smak i dobre składniki.
Możesz zdecydować się na smaczki treningowe Koema z kaczką. Wyróżniają się prostym składem, pozbawionym zbędnych dodatków chemicznych i zbóż. Produkt jest przeznaczony dla psów w każdym wieku i wszystkich ras. Przysmaki są łagodne dla żołądka i wspierają zdrowie zębów.
W roli nagrody podczas nauki komendy „siad” sprawdzą się też smaczki Koema z wołowiną. Świetnie nadają się do żucia, wyróżniają się prostym składem i nie zawierają chemicznych dodatków. W składzie nie ma również zbędnych zbóż. Przysmaki treningowe Koema z jagnięciną to równie dobra propozycja bez dodatków chemicznych i zbóż. Wszystkie z tych produktów mają wygodne opakowanie, które można szczelnie zamknąć. Dzięki temu przysmaki zawsze pozostają świeże.
Gdy wybierzesz smaczki i będziesz mieć pod ręką kliker, czas na rozpoczęcie treningów. Jak nauczyć psa komendy „siad”? Chwyć przysmak w jedną dłoń, a kliker w drugą. Podejdź do zwierzaka i podnieś dłoń ze smakołykiem nad głowę psa. Twojego czworonożnego przyjaciela z pewnością zaciekawi zapach przekąski, dlatego zadrze głowę do góry i usiądzie. Gdy to zrobi, kliknij i podaj przysmak. Naukę komendy pozostaw na później – na razie niech trening odbywa się bez słowa „siad”.
Przeczytaj także: Czy psy mogą jeść banany? Dowiedz się!
Naprowadzanie psa przysmakiem do pozycji siedzącej trzeba powtórzyć kilkukrotnie. Następny krok to namawianie zwierzaka pustą dłonią, żeby usiadł. Na tym etapie zastosujesz wyłącznie kliker, gdy pies usiądzie. W końcu zauważysz, że rozumie, czego od niego oczekujesz. To dobry moment, żeby wprowadzić gest oznaczający komendę „siad”. Musi być za każdym razem taki sam. Możesz wykorzystać wystawioną dłoń. Naprowadzisz nią czworonoga na pozycję siedzącą. Gdy się uda, wykorzystasz kliker i podasz smakołyk.
Gdy zwierzę będzie już dobrze rozumiało ten etap, czas na komendę słowną. Najpierw powiedz „siad”, a następnie skorzystaj z tego samego gestu, co wcześniej, czyli wysuniętej dłoni. W tym momencie pies usiądzie, a Ty dasz mu nagrodę.
Jak nauczyć psa komendy „siad”? Ważne jest powtarzanie ćwiczenia ze słowem tak długo, aż zwierzę zacznie je kojarzyć z określoną czynnością. W końcu dojdziesz do takiego momentu, w którym, gdy tylko pies usłyszy komendę, wykona Twoje polecenie.
Zastanawiając się, jak nauczyć psa „siad”, „zostań” czy jakiekolwiek innej komendy, musisz pamiętać o tym, że sesje treningowe nie mogą trwać zbyt długo. Zwierzę nie będzie raczej zainteresowane ćwiczeniem jednego hasła przez godzinę. Prowadź krótkie sesje kilku- lub kilkunastominutowe – mogą odbywać się nawet kilka razy w ciągu dnia.
Jak utrwalić u psa komendę „siad”?
Musisz wiedzieć nie tylko, jak nauczyć psa komend, lecz także, w jaki sposób utrwalić zdobyte przez czworonoga umiejętności. Zwierzak powinien zrozumieć, że dom to tylko jedno z wielu miejsc, w których ma reagować na hasło „siad”. Musisz więc przeprowadzić z pupilem trening w różnych sytuacjach – zarówno w domu, jak i poza nim.
Pamiętaj, że niektóre zwierzaki bardzo łatwo rozproszyć. Jeśli Twój pupil należy do tej grupy, szczególnie skoncentruj się na uczeniu go komendy w miejscach, w których nie brakuje rozpraszaczy. W parku mnóstwo czworonogów może biegać dookoła. To świetne miejsce, żeby przećwiczyć komendę „siad”.
W domu dobrym pomysłem jest przećwiczenie hasła nie tylko, gdy stoisz przed zwierzęciem, utrzymując kontakt wzrokowy, lecz także, gdy się poruszasz. Twój czworonożny przyjaciel powinien zrozumieć, że nawet gdy od niego odbiegasz, powinien pozostawać w pozycji siedzącej.
Warto wiedzieć, jak nauczyć psa: „siad”, „leżeć”, „zostań” i innych komend. Pamiętaj też, że ważne jest hasło zwalniające. Skąd zwierzak będzie wiedział, że ma już przestać wykonywać Twoje polecenie? Wystarczy, że wprowadzisz konkretne słowo, na przykład „koniec”. Będzie ono oznaczało dla czworonoga, że może już zająć się tym, na co ma ochotę.
Misja „siad dla psa” zakończona!
„Siad” jest jedną z najczęściej wykorzystywanych przez opiekunów komend. Przydaje się w różnych sytuacjach, na przykład, gdy chcesz uspokoić podekscytowane czymś zwierzę. Hasło zastosujesz między innymi na spacerze, żeby Twój czworonożny przyjaciel nie skakał na spotkanego znajomego. Trening komendy przeprowadzaj w krótkich, kilkuminutowych seriach – godzina zajęć to dla psa zdecydowanie zbyt dużo.
Podczas ćwiczeń wykorzystasz smakołyki, którymi będziesz nagradzać prawidłowe zachowanie pupila. Pamiętaj też o klikerze. Na początku wprowadź gest, a dopiero później komendę słowną. Przećwicz z pupilem hasło „siad” w sytuacjach, gdy dookoła jest wiele rozpraszaczy, na przykład innych zwierząt. Uczysz psa różnych komend? Podziel się z nami własnymi sposobami na udane ćwiczenia konkretnych haseł z czworonożnym przyjacielem!
Zostaw komentarz