Pies liże Twoje dłonie na powitanie? Czworonogi okazują w ten sposób swoje emocje. Dlaczego psy liżą? Powodów może być kilka. Dowiedz się, dlaczego psy liżą uszy człowieka, inne zwierzęta oraz przedmioty.
Dlaczego psy liżą? Z czym to jest związane?
Stanie na dwóch łapach czy machanie ogonem to tylko część sposobów psa na okazanie emocji. Jednym z nich jest też lizanie opiekuna. Z czego wynika to zachowanie? Dlaczego psy liżą po twarzy czy rękach? Powodu należy upatrywać między innymi w naturalnym zachowaniu szczeniąt. Gdy przestają jeść mleko, suczka podaje im rozgryziony pokarm z własnego pyska. Mały pies liże ją wtedy po twarzy. Jest to metoda na wymuszenie większej porcji. Chęć otrzymania od Ciebie posiłku czy smakołyka to też odpowiedź na pytanie: dlaczego psy liżą uszy człowieka?
Zdarza się więc, że pies liże człowieka, bo chciałby dostać coś smacznego. W ten sposób mogą zachowywać się przede wszystkim zwierzęta, które nie nauczyły się jeść z miski, żyły w złych warunkach i nie przeszły etapu socjalizacji.
Psy liżą często dzieci. Wynika to z chęci zadbania o nie. Kiedy zwierzęta żyją w grupie, wzajemnie się wylizują, żeby zachować czystość. Jeśli pies liże dziecko, to chce się nim zająć jako tym, które jest słabsze w grupie.
Zastanawiasz się, dlaczego psy liżą po rękach? Twój pupil robi tak, gdy wracasz do domu? Powody są różne. Pies liże Cię, żeby się przywitać. Chce wyrazić radość, że Cię widzi. Moment powrotu opiekuna jest dla czworonoga tak ekscytujący, że nie tylko liże człowieka, lecz także zaczyna biegać w kółko, a czasem staje nawet na dwóch tylnych łapach.
Pies liże swojego opiekuna, gdy wyczuwa od niego woń jedzenia. Smaczny, zjedzony już przez Ciebie obiad może zachęcać czworonożnego przyjaciela do dotykania Cię językiem po twarzy.
Pies liże po rękach czy twarzy w celu zwrócenia na siebie uwagi. Próbuje Cię zachęcić do zabawy. Takie zwracanie na siebie uwagi, gdy powtarza się wielokrotnie w ciągu dnia, powinno nieco Cię zaniepokoić. Być może zwierzę ma za mało ruchu, potrzebuje dłuższego spaceru lub zabaw rozwijających umysł?
Przeczytaj także: Zabawy z psem w domu – w jesienne wieczory, ale nie tylko
Dlaczego psy liżą rany człowieka?
Naturalne zachowanie zwierzęcia to lizanie miejsca, które je boli. Ma to za zadanie zredukować dyskomfort. Poza tym w psiej ślinie znajdują się substancje przeciwbólowe, na przykład opiorfina. Kiedy psy liżą zranione miejsce, odczuwają ulgę. Ślina wspomaga proces gojenia. Zawarte w niej substancje przeciwbakteryjne sprawiają, że zwierzę może przetrwać bez opieki człowieka. Działanie antybakteryjne wykazuje peroksydaza.
Dlaczego psy liżą rany człowieka? Chcą pomóc opiekunowi w taki sposób, w jaki potrafią. Poza tym pies liże właściciela w miejscu rany, ponieważ przyciąga go jej nietypowy zapach.
Wiesz już, dlaczego psy nas liżą, gdy wyczują ranę. Czy pozwalać na to czworonogowi? Psy liżą ranę, bo chcą dla opiekuna dobrze. Pamiętaj jednak, że oprócz wielu wartościowych substancji w ślinie zwierzęcia znajdują się też takie, które nie powinny mieć kontaktu z uszkodzoną skórą. Zwierzęta liżą różne, czasem bardzo zanieczyszczone powierzchnie podczas spacerów. W ich ślinie mogą znajdować się różne bakterie. Nie pozwalaj więc na lizanie rany przez psa.
Przeczytaj także: Czy psy płaczą? Wrażliwy zwierzak w Twoim domu
Czemu psy liżą? To musisz zapamiętać!
Wiesz już, dlaczego psy liżą po rękach czy twarzy. Czasem zdarza im się potraktować językiem nie tylko opiekuna, lecz także przedmioty. Czemu psy liżą ściany? Może być to związane z nudą. Lizanie ścian bywa sposobem na poradzenie sobie z nagromadzoną energią, a czasem również objawem stresu. W ten sposób może się zachowywać zwierzę z lękiem separacyjnym – może być więc potrzebna pomoc psiego behawiorysty. Jest to też dla zwierzaka sposób na zwracanie na siebie uwagi.
Lizanie ścian bywa spowodowane niedoborami pokarmowymi. Chodzi o wapń. Nie decyduj się jednak od razu na suplementy. Lepiej sprawdzić, czy taki niedobór naprawdę występuje. Najlepszą metodą, żeby go uniknąć, jest karmienie zwierzęcia w prawidłowy sposób. Odpowiednia ilość wapnia znajduje się w karmie mokrej Koema bogatej w królika. Produkt sprawdzi się dla zwierząt z dermatozami oraz nadwrażliwymi jelitami. Warta uwagi propozycja to też karma bogata w wołowinę. Jest odpowiednia dla zwierząt aktywnych. Jeśli pies dużo trenuje, wybierz karmę Koema bogatą w kaczkę.
Kiedy pies liże ściany, a dodatkowo stara się je obgryźć, prawdopodobnie ma problemy z uzębieniem. Takie zachowanie często występuje u szczeniąt. Wynika ze zmiany zębów z mlecznych na stałe. Większość psów próbuje sobie poradzić ze swędzeniem, obgryzając coś.
Uporczywe lizanie nie tylko ścian, lecz także dywanów czy pościeli może oznaczać, że zwierzę odczuwa napięcie i stres. Warto przyjrzeć się bliżej temu zachowaniu. Jeśli pies lizał dywan raz, być może były na nim po prostu jakieś smaczne resztki.
Zdarza się też, że pies liże łapy. Czy to zachowanie powinno Cię niepokoić? Psy liżą swoje łapy, żeby usunąć z nich brud. To dla nich element higieny. Sporadyczne lizanie łap nie musi Cię niepokoić. Problem zaczyna się, gdy zachowanie powtarza się wielokrotnie w ciągu dnia. Jeśli sporadyczne lizanie przeobraziło się w nadmierne, czas na obejrzenie czworonożnego przyjaciela oraz wizytę u lekarza. Lizanie może bowiem oznaczać różnorodne problemy, na przykład podrażnienie wskutek kontaktu z solą znajdującą się zimą na chodniku.
Kiedy lizanie staje się dla zwierzęcia najważniejszym zajęciem w ciągu dnia, powodem może być alergia pokarmowa. Zdarza się, że chęć nieustannego dotykania łap wynika z urazu, a nawet bolesnych zmian w obrębie stawów. Kiedy psy liżą się po łapach i nic nie jest w stanie odwrócić ich uwagi, to konsultacja z weterynarzem jest koniecznością. Podłoże takiego zachowania może być też psychiczne. Opiekun psa powinien zareagować.
Zdarza się, że pies liże innego psa. Co to oznacza? Psy liżą się wzajemnie, kiedy chcą okazać sobie sympatię. Czasem jednak powód jest daleki od przyjaźni. Jeśli zwierzę liże innego psa w sposób natarczywy, warto to przerwać. Drugi psiak może czuć się w tej sytuacji niekomfortowo.
Już wiesz, czemu psy liżą!
Wiesz już, dlaczego psy liżą różne powierzchnie oraz opiekunów. Chęć okazania sympatii to jedna z przyczyn. Dlaczego psy liżą po rękach lub twarzy? Czasami powód jest bardzo błahy – po prostu czują od Ciebie jedzenie. Mogą również w ten sposób poprosić Cię o karmę. Nuda – to kolejna odpowiedź na pytanie: dlaczego psy nas liżą. Być może zwierzakowi brakuje aktywności fizycznej i chce uzyskać Twoją uwagę.
Czy pozwalać psu na lizanie dłoni i twarzy? Jeśli w tych miejscach znajduje się rana, zdecydowanie odciągnij uwagę zwierzęcia. Po przyjściu do domu możesz jednak dać się polizać po dłoniach. To dowód sympatii od Twojego czworonożnego przyjaciela. Wystarczy przecież, że umyjesz dłonie, na przykład przed przygotowywaniem sobie posiłku. Zwróć też uwagę na powierzchnie lizane przez psa. Jeśli traktuje językiem ścianę, być może ma problemy behawioralne, nudzi mu się lub ma niedobór wapnia. Co, kiedy zwierzęta liżą innego psa? Chcą mu okazać sympatię, więc zazwyczaj nie ma się, czym martwić. Pamiętaj jednak, że nie dla każdego psa to przyjemne i może nie życzyć sobie takiego kontaktu z Twoim czworonogiem.
Zostaw komentarz