Banany są pełne witamin i innych składników odżywczych. Dla człowieka to wartościowa przekąska, a czy psy mogą jeść banany? Owoce urozmaicają dietę zwierzęcia i sprawdzają się jako nagroda. Dowiedz się, czy podczas przygotowywania smoothie możesz zostawić nieco banana dla czworonożnego przyjaciela.
Czy psy mogą jeść banany?
Zwierzaki chętnie podjadają to, co gotujesz dla siebie. Czasem zdarza im się nawet podkradać coś ze stołu. Objawy spożycia niektórych Twoich dań mogą być dla zwierzęcia bardzo nieprzyjemne, na przykład doprowadzić do problemów ze strony układu pokarmowego, a nawet wizyty u lekarza weterynarii. Ludzka dieta jest zdecydowanie inna od psiej, dlatego nie zawsze to, co zdrowe dla człowieka, jest też odpowiednie dla czworonoga. Czasem jest wręcz przeciwnie – wartościowe dla Ciebie produkty okazują się szkodliwe dla zwierzaka, dlatego wielu potraw jeść pies nie powinien.
Kiedy wyciągasz z lodówki niektóre owoce, Twój czworonożny przyjaciel patrzy na Ciebie błagalnym wzrokiem? To znak, że również chciałby ich spróbować. Truskawki, jabłka czy gruszki są dobrą przekąską dla zwierzęcia.
Czy inne owoce też mogą urozmaicić codzienną dietę czworonoga? Zastanawiasz się, czy pies może jeść banany? Ten owoc może pojawić się w psiej diecie, jednak w odpowiedniej ilości. Ważna jest też częstotliwość.
Czy pies może banana? Tak, ale nie za dużo! Owoc nie może być podstawą jadłospisu zwierzęcia czy codziennym przysmakiem – podawaj go tylko od czasu do czasu jako wyjątkową nagrodę za nauczoną sztuczkę czy komendę.
Banan to cenne źródło witamin, jednak oprócz nich dostarcza organizmowi sporej liczby kalorii. Z tego powodu owoc nie jest najlepszą przekąską dla starszych zwierząt, które na co dzień są już mniej aktywne, przez co łatwo im przytyć. Nie sprawdzi się również dla czworonogów mających problem z nadwagą – kaloryczny banan zdecydowanie utrudni zrzucanie nadprogramowych kilogramów.
Przeczytaj także: Czy pies może jeść surowe mięso? Mamy odpowiedź!
Banany dla psa – jakie właściwości się w nich kryją?
Wiesz już, czy psy mogą jeść banany. Czas poznać, co kryje się w tych owocach. Banany wzbogacą dietę o potas, który jest niezbędny w organizmie psa. Niedobór przyczynia się do apatii i osłabienia napięcia mięśni, natomiast nadmiar wywołuje problemy kardiologiczne.
Warto od czasu do czasu serwować psu banany ze względu na zawartość witamin, a przede wszystkim witaminy A. Ma ona pozytywny wpływ na skórę i sierść zwierzęcia, a dodatkowo wspiera wzrok. W bananach znajduje się też witamina C, która jest silnym antyoksydantem.
Przeczytaj także: Dlaczego psy liżą? Czy to ma znaczenie?
Czy pies może jeść banany? O tym pamiętaj!
Pełne składników odżywczych, smaczne banany mogą pojawić się w diecie psa. Musisz wiedzieć, że mają dość wysoki indeks glikemiczny. Z tego powodu nie są zalecane dla zwierząt, które zmagają się z cukrzycą. Co ciekawe, wysoki indeks glikemiczny dotyczy przede wszystkim przejrzałych, brązowych bananów, które zawierają również więcej cukrów niż świeże. Dietę psa lepiej więc urozmaicić żółtymi, dojrzałymi owocami.
Banan dla psa niech będzie wyłącznie przysmakiem, który dajesz od czasu do czasu. Serwowanie go zwierzęciu codziennie nawet w małej ilości nie jest zbyt zdrowe. Chodzi przede wszystkim o kalorie. Jeśli nawet odejmiesz je od codziennego bilansu, to podasz z konieczności mniej karmy. To ona natomiast powinna być podstawą diety psa, ponieważ zawiera wszystko, czego zwierzę potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Są w niej zdrowe tłuszcze i odpowiednia ilość białka.
Zastanawiasz się, czy najmłodsi czworonożni przyjaciele mogą jeść banany? W przypadku szczeniąt – podobnie jak dorosłych psów – ważne jest, żeby podawać owoc w małej ilości. Młody pies może jeść banany, ale niech będą one jedynie drobnym dodatkiem do posiłków. Szczenię potrzebuje zbilansowanej diety, która będzie wspierała jego rozwój. W jego jadłospisie jest więc miejsce przede wszystkim na pełnoporcjową karmę.
Jeśli szukasz czegoś idealnego do codziennego podawania między posiłkami, zdecyduj się na gotowe przekąski. Doskonale sprawdzą się smaczki treningowe Koema z kaczką, które zawierają aż 99% mięsa. Nie ma w nich zbędnych dodatków czy zbóż, a dodatkowo cechują się wygodną formą. Przysmaki mają optymalną wielkość, dlatego możesz zabrać je na spacer, żeby trenować ze zwierzęciem komendy. Pies może jeść tego typu smakołyki na co dzień, oczywiście w niewielkich ilościach.
Możesz zdecydować się też na smaczki treningowe Koema z indykiem, które są przeznaczone dla psów wszystkich ras i w każdym wieku. Będą odpowiednie dla zwierząt mających delikatny układ pokarmowy. Pies może jeść je podczas nauki komend lub sztuczek. Ciekawa propozycja to smaczki Koema z jagnięciną. Są one łagodne dla żołądka, nie zawierają zbóż, soli i konserwantów.
W dni, kiedy chcesz zająć zwierzaka przysmakiem na dłużej, wybierz kość wołową. To produkt dla zwierząt, które mają silną potrzebę żucia i gryzienia. Suszone ścięgna wołowe są propozycją dla szczeniąt dużych ras. Co ważne, pomagają w ścieraniu kamienia nazębnego, a żucie i gryzienie ich pozwala zwierzakowi pozbyć się nadmiaru energii. Te lekkostrawne, nieprzetworzone przysmaki są bogate w białko i witaminy z grupy B.
Banan dla psa – jak go podawać?
Wiesz już, czy pies może jeść banana. Czas zastanowić się nad sposobem serwowania tego popularnego owocu. Możesz podawać psu banany tuż po obraniu, świeże, koniecznie bez skórki. Oczywiście nie powinien być to cały owoc. Poczęstuj zwierzaka tylko małym kawałkiem, a resztę skrój do swojej owsianki.
Czy pies może jeść banana w zamrożonej wersji? Tak! Kiedy dzień jest bardzo upalny, pies może jeść mrożone produkty dla ochłody. Warto zblendować kawałek banana z jogurtem. Ich konsystencja będzie przypominała pastę, którą zamrozisz. Takie lody pies może jeść tylko od czasu do czasu, w upalne dni.
Dobry pomysł na przekąskę to też suszone banany. Możesz kupić gotowe, jednak zwróć uwagę na to, czy nie zawierają cukru lub innych dodatków. Najbezpieczniej będzie zrobić je samodzielnie. Pokrój owoc na kawałki – plastry powinny być bardzo chude i równe. Rozłóż je na blaszce pokrytej papierem do pieczenia i umieść w piekarniku rozgrzanym do 60℃. Obserwuj owoce – chipsy powinny być gotowe po kilku godzinach. Do przygotowania suszonych bananów sprawdzi się również suszarka do owoców.
Od czasu do czasu warto podawać psu samodzielnie upieczone ciastka. Masz pewność, co się w nich znajduje, a to szczególnie ważne, jeśli opiekujesz się psim alergikiem. Konsystencja sprawia, że banany są idealnym składnikiem do samodzielnego wykonania ciastek.
Właściciele psów często zastanawiają się, w jaki sposób urozmaicić dietę czworonożnego przyjaciela. Jak widzisz, banany mogą pojawić się w jadłospisie zwierzaka, jednak w odpowiedniej ilości. Świeże, w formie ciastek, a nawet lodów – możliwości jest mnóstwo. Nie zastanawiaj się dłużej, czy pies może banana. Sprawdź, czy ten owoc przypadnie mu do gustu!
Zostaw komentarz