Mięso każdego dnia ląduje w misce zwierzaka, ale w formie karmy. Takie, które jest niepoddane obróbce termicznej, wydaje się właściwie zbędne. Czy pies może jeść surowe mięso? Podpowiadamy!
Odpowiednia dieta a pies – surowe mięso to dobry pomysł?
W diecie psa nie może zabraknąć białka, które pochodzi zarówno z mięsa, jak i roślin. Pamiętaj jednak, że te dwa źródła nie dostarczają dokładnie takich samych wartości. Białko roślinne zawiera zdecydowanie mniej aminokwasów, natomiast zwierzęce jest pełnowartościowe. Oczywiście białko to nie wszystko, czego zwierzę potrzebuje, żeby żyć zdrowo. Elementem psiej diety muszą być też tłuszcze i węglowodany.
Czy pies może jeść surowe mięso? Zwierzę jest mięsożercą, dlatego to właśnie mięso musi być głównym składnikiem jego diety. Z pewnością dostarczasz mu go dzięki karmie. Co jednak z surowym mięsem? Układ pokarmowy zwierzaka doskonale radzi sobie z trawieniem mięsa niepoddanego obróbce termicznej, z dodatkami kości. Pies surowe mięso może więc jeść bez obaw o reakcję żołądka, jednak jest kilka „ale”, o których dowiesz się z dalszej części artykułu.
Surowe mięso dla psa to sposób żywienia, który nazywa się BARF. Jest on lubiany przez opiekunów poszukujących alternatywy dla karmienia zdrową karmą. Ta metoda żywienia ma jedną ogromną zaletę – to Ty kontrolujesz, co tak naprawdę pojawia się w misce zwierzaka. BARF przygotowujesz samodzielnie, dbając, by czworonogowi nie zabrakło żadnych składników odżywczych.
Kiedy tworzysz mieszankę z surowego mięsa, suplementów i innych produktów, możesz dopasować ją idealnie do potrzeb konkretnego zwierzęcia. Metoda jest więc dobrym rozwiązaniem, jeśli zwierzę jest alergikiem. Twój zwierzak ma nadprogramowe kilogramy? BARF może być sposobem, żeby ograniczyć kaloryczność posiłków. Przede wszystkim w diecie psa nie pojawią się zbędne składniki, które mogłyby przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia zwierzaka. Do mieszanki nie dodasz przecież sztucznych barwników, konserwantów czy cukru.
Czy pies może jeść surowe mięso i ile może go zjeść?
Trzeba pamiętać, że BARF to wiele zalet, ale również wyzwań! Nie może polegać na karmieniu samym surowym mięsem, które zostało chwilę temu kupione. Surowe mięso dla psa wymaga stosowania suplementów, na przykład oleju rybnego, drożdży, siemienia lnianego. Tu zaczynają się schody. Żeby przygotować barfną mieszankę, trzeba mieć wiedzę dotyczącą żywienia zwierzęcia. W innym wypadku można doprowadzić czworonoga do groźnych niedoborów, a także nie mniej niebezpiecznej hiperwitaminozy. Nieprawidłowo prowadzona dieta może spowodować zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej.
Oprócz wiedzy potrzebujesz również czasu. Przygotowanie mieszanki nieco trwa. Musisz też mieć, gdzie ją włożyć. Bez pojemnego zamrażalnika trudno wyobrazić sobie karmienie zwierzaka w ten sposób.
Jaki rodzaj mięsa wybrać? Przede wszystkim nie należy podawać jednego rodzaju przez dłuższy czas. Trzeba łączyć różne typy mięsa. Doskonale sprawdza się drób – zarówno kurczak, jak i indyk. Mięsa trzeba wprowadzać powoli. Jeśli zwierzę dobrze na nie reaguje, można urozmaicić dietę kolejnym rodzajem. Jakie jeszcze gatunki mięsa warto wybrać? Surowa wołowina sprawdzi się świetnie. To mięso, które jest bogatym źródłem L-karnityny, zawiera też dobrze przyswajalne żelazo. Na temat surowej wieprzowiny zdania są podzielone. Teoretycznie można ją podawać, jednak bezpieczniej jest z tego zrezygnować. To bardzo tłuste mięso, ciężkostrawne, które lepiej zastąpić innym rodzajem.
W barfnej diecie muszą znaleźć się dodatki. To między innymi ptasie jaja, które stanowią bombę witaminową. Stosuje się również warzywa, które stanowią źródło węglowodanów złożonych. Owoce natomiast dostarczają błonnik.
Warto też wiedzieć, jak dawkować posiłki na barfnej diecie. Przyjmuje się, że dla średniej wielkości dorosłego psa na diecie BARF dawka dzienna wynosi około 2-3% masy ciała zwierzaka. Kluczowe jest obserwowanie zwierzęcia. Jeden psiak ma mnóstwo energii, którą chętnie wykorzystuje na spacerach, a inny jest leniwy i najchętniej większość dnia spędzałby na kanapie. Takie zwierzaki będą miały przecież inne zapotrzebowanie na kalorie. Przy karmieniu surowym mięsem zwracaj więc szczególną uwagę na wagę czworonożnego przyjaciela.
Czy szczeniak może jeść surowe mięso?
Wiesz już, czy psy mogą jeść surowe mięso. Co z młodziutkimi czworonogami? Czy szczeniak może jeść surowe mięso? Każdy produkt do diety młodego psa należy wprowadzać bardzo ostrożnie. Na początku możesz podać mu wołowinę, jednak w naprawdę malutkiej ilości. Inne gatunki podawaj w ugotowanej i koniecznie rozdrobnionej wersji. W przypadku psów starszych nie musisz tak uważać.
Dorosły pies surowe mięso może jeść, natomiast u szczeniaka trzeba zdecydowanie uważać. Tworzenie dla tak młodego zwierzęcia mieszanki BARF jest skomplikowane i lepiej poświęcić je specjaliście. Pamiętaj, że karmienie psa surowym mięsem ma mnóstwo zalet, ale wymaga też cierpliwości, wiedzy i sporego zamrażalnika! Na szczęście istnieją karmy, które również dostarczą zwierzęciu wartościowych składników odżywczych.
Możesz zdecydować się na karmę Koema bogatą w indyka. Produkt sprawdzi się świetnie, jeśli zwierzak potrzebuje lekkostrawnego pożywienia. Sprawdzi się dla tych czworonogów, które mają skłonność do występowania reakcji alergicznych. Ten smak karmy zadowoli nawet niejadka!
Karma Koema bogata w jagnięcinę okaże się idealna dla psa, który wychodzi z choroby, ma problemy skórne, cierpi na alergię i zmaga się z problemami trawiennymi. Produkt bogaty w L-karnitynę sprawdzi się świetnie dla aktywnych zwierzaków.
Jeśli nie masz pewności, jaka karma posmakuje Twojemu czworonożnemu przyjacielowi, zdecyduj się na pakiet próbny Koema. Znajdziesz w nim różne smaki, dzięki czemu sprawdzisz, który najszybciej znika z psiej miski.
Na co dzień nie zapomnij też o przysmakach, które są dla zwierzaka fantastycznym urozmaiceniem diety, a poza tym stanowią nagrodę za dobre zachowanie. Płuca wołowe czy kurze łapki posłużą zwierzakowi jako gryzaki.
Surowe mięso dla psa – podsumowanie
Wiesz już, czy psy mogą jeść surowe mięso. Karma BARF cieszy się sporą popularnością, ponieważ pozwala kontrolować, co dokładnie zwierzę zjada. Karmienie psa mięsem z dodatkiem suplementów jest świetnym rozwiązaniem, jeśli zwierzak ma problemy z alergią, źle reaguje na większość gotowych produktów, a dodatkowo trudno mu utrzymać właściwą wagę. Organizm zwierzęcia jest przystosowany do trawienia surowego mięsa.
Sucha karma plus BARF – to połączenie trudno zastosować, ponieważ nie jest łatwo zbilansować taką dietę. Musisz podjąć decyzję. Jeśli masz wiedzę, czas i możliwości, możesz spróbować karmienia surowym mięsem. Jeśli natomiast czujesz, że to dla Ciebie zbyt duże wyzwanie, skorzystaj z dobrych, gotowych, mokrych karm, którym niczego nie brakuje! Są one pełne niezbędnych składników odżywczych, zawierają potrzebne witaminy i co ważne, smakują zwierzakom. Możesz podawać czasem posiłek na macie do lizania, co będzie dla psa dodatkowym urozmaiceniem.
Zostaw komentarz