Kot wskakuje na Twoje kolana i nagle zaczyna je ugniatać? To nic dziwnego. Ten naturalny odruch pojawia się już u kociąt. Dlaczego koty ugniatają? Czy można ich tego oduczyć? Podpowiadamy.
Dlaczego koty ugniatają? Ciekawostki z życia mruczka!
Niektóre zachowania mruczących przyjaciół mogą Cię zadziwiać, szczególnie jeśli pierwszy raz w życiu masz do czynienia z kotem. Twój zwierzak wszedł na kolana i zaczął ugniatać Twoje nogi? Z pewnością zastanowiło Cię, co to oznacza. Musisz wiedzieć, że jest to naturalne zachowanie.
Dlaczego koty ugniatają? Kiedyś uważano, że koci rytuał ugniatania ma związek wyłącznie ze zbyt wczesnym porzuceniem kociąt przez matkę. Miał to więc być objaw choroby sierocej. Nie jest to jednak do końca prawda. Różne koty ugniatają swoimi łapkami – zarówno te z trudnym dzieciństwem, jak i te, które miały szansę być z matką przez 4 miesiące, a następnie trafiły do kochającego domu. Może być więc tak, że zwierzę, którego kocia mama zmarła przy porodzie, będzie miało tendencję do ugniatania, czemu będzie towarzyszyło ssanie tkanin lub własnego ogona. Zbyt wczesne pożegnanie z matką nie jest jednak jedynym powodem charakterystycznego ruchu łapkami.
Ugniatanie przez kota to zachowanie zakodowane w jego naturze. Kocięta robią to podczas ssania mleka. To dla nich zachowanie instynktowne, które pozwala pozyskać większą ilość pokarmu. Ugniatają raz jedną, raz drugą łapką i robią to rytmicznie. Jest to wrodzone zachowanie, które pojawia się od razu, gdy kocię zaczyna ssać matkę. Ugniatanie w przypadku malutkich zwierząt ma więc ważną funkcję – pobudzenie gruczołów mlekowych do produkcji mleka. Co z dorosłymi zwierzętami? Czemu koty ugniatają, nawet gdy mają już kilka lat?
Przeczytaj także: Jak rozpoznać płeć kota? To nie takie trudne!
Czemu koty ugniatają? O tym musisz wiedzieć!
Zastanawiając się, dlaczego koty ugniatają, warto wziąć pod uwagę sytuacje, w których to robią. Jak już wiesz, narodzone kocięta zachowują się w ten sposób podczas jedzenia mleka.
Dorosłe koty ugniatają najczęściej opiekuna. Zdarza im się także udeptywać łapkami koc lub ulubione posłanie – widać u nich wtedy rozluźnienie mięśni. Mruczki lubią miękkie powierzchnie. Z tego powodu koty ugniatają również często dywaniki łazienkowe lub poduszki. Mogą to robić na stojąco, przed położeniem się spać. Zdarza się jednak, że kot ugniata swoje legowisko już podczas leżenia. To znak, że zwierzę jest bezpieczne i szczęśliwe.
Musisz wiedzieć, że na opuszkach kocich łapek znajdują się gruczoły zapachowe. Kiedy kot ugniata łapkami jakąś powierzchnię lub Ciebie, to pozostawia na niej swój zapach. W ten sposób niejako oznacza, co do niego należy.
Ciało kota podczas ugniatania człowieka lub miękkiej powierzchni jest rozluźnione, może on wydawać delikatne dźwięki. Mruży również oczy w charakterystyczny sposób, a czasem nawet się ślini. Ugniatanie łapkami jest odruchem związanym z przyjemnymi odczuciami. Kot manifestuje w ten sposób swoje zadowolenie. Pokazuje, że czuje się bezpiecznie i jest zrelaksowany.
Zdarza się, że kot ugniata innego kota. To pokazuje więzi przyjaźni pomiędzy zwierzętami. Kiedy koty ugniatają się wzajemnie, mogą też od czasu do czasu „barankować”. Oznacza to, że mruczek dotyka drugiego zwierzaka dość intensywnie głową. Takie zachowanie zauważysz również, gdy kot będzie ugniatał Ciebie. Może napierać głową na Twoją rękę czy twarz.
Ugniatanie właściciela przez kota
Wiesz już, czemu koty ugniatają łapkami. Jeśli Twój zwierzak tak robi, to cieszysz się jego dużym zaufaniem. Lubi z Tobą przebywać, a ugniatanie łapkami kolan lub brzucha potwierdza, że mruczek czuje się w Twoim towarzystwie bezpiecznie. Tak jak wtedy, gdy ugniatał brzuch kociej mamy.
Być może szukasz odpowiedzi, dlaczego koty nas ugniatają, bo nieco Ci to przeszkadza. Skutki ugniatania bywają dla człowieka nieprzyjemne. Zwierzę wyciąga wtedy pazury, a poza tym ugniata w dość intensywny sposób. Jeśli więc masz na sobie cienkie ubranie, z pewnością to odczujesz.
Zastanawiasz się, czy da się oduczyć kota ugniatania? Lepiej tego nie próbować dla dobra wzajemnych relacji. Poza tym wydaje się to niemożliwe, ponieważ jest wrodzonym zachowaniem. Kiedy koty ugniatają z wyciągniętymi pazurkami, nie rozumieją, że robią coś źle. Karanie zwierzęcia czy zrzucanie go z kolan to bardzo złe pomysły. Kiedy koty ugniatają łapkami, warto odwdzięczyć im się głaskaniem za uchem, pod brodą czy po głowie w zależności od tego, co sprawia zwierzęciu największą przyjemność.
Jeśli ugniatanie łapkami jest dla Ciebie zbyt bolesne, a Twój zwierzak robi to bardzo często, zajmij się jego pazurami. Po obcięciu są mniej ostre. Pamiętaj jednak, że zwierzę warto przyzwyczajać do skracania pazurów już od małego. Niektóre mruczki bardzo tego nie lubią!
Możesz też spróbować innej metody, gdy chcesz, żeby zwierzak przestał Cię ugniatać. Jest nią odwrócenie uwagi. Nie ściągaj mruczka z kolan nagle, ale zainteresuj go, na przykład leżącym obok Ciebie przedmiotem.
Po odciągnięciu uwagi zwierzęcia podaj mu przysmak lub posiłek. Może być jednak na tyle szczęśliwy po pysznym jedzeniu, że niedługo wróci na Twoje kolana. Jest też duża szansa, że po zjedzeniu smacznej karmy pobiegnie na swoje legowisko i po umyciu się, zacznie je ugniatać, a następnie szczęśliwy zaśnie. Wybierz zdrową, pełnowartościową mokrą karmę. Doskonale sprawdzi się mus bogaty w wołowinę z jagnięciną, który jest pozbawiony zbędnych dodatków, a znajdujące się w nim mięso pochodzi od najlepszych dostawców z Polski. Jeśli zwierzak jest fanem rybnych smaków, wybierz mus bogaty w łososia, który zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Pozytywnie wpływają one na sierść zwierzęcia. Ulubione mięso Twojego mruczka to drób? Zdecyduj się na mus bogaty w kurczaka.
Przeczytaj także: Po co kotu ogon? Jaką funkcję spełnia?
Dlaczego koty ugniatają? Podsumowanie
W kociej naturze są zachowania, które mogą zadziwiać i zaniepokoić. Zastanawiasz się, czemu koty ugniatają łapkami swoje legowiska? W ten sposób uspokajają się i wyciszają przed snem. Czują się zrelaksowane, a poza tym oznaczają zapachem swoją własność. Czasem mruczki ugniatają inne koty, co potwierdza, że są między nimi dobre relacje. Zastanawiasz się, dlaczego koty nas ugniatają? W ten sposób pokazują, że mają do opiekuna zaufanie, czują się w jego towarzystwie dobrze i bezpiecznie.
Kiedy zwierzę przebywa na kolanach opiekuna, nie powinno się go ściągać czy przeganiać. Zdarza się, że gdy koty ugniatają łapkami, wywołuje to dyskomfort, co jest związane z ostrymi pazurami. Zwierzę wyciąga je przecież podczas ugniatania. Postaraj się jednak odwrócić uwagę mruczącego przyjaciela w delikatny sposób, a potem zaproponować mu posiłek, zamiast przeganiać go, gdy przyszedł pokazać, że lubi z Tobą przebywać. Możesz też regularnie skracać paznokcie kota – dzięki temu będą mniej ostre, co zminimalizuje Twój dyskomfort. Staraj się nie przerywać kotu rytuału ugniatania – to jego sposób, żeby okazać Ci miłość!
Zostaw komentarz