Przygotowujesz guacamole, a Twój zwierzak stoi obok i patrzy błagalnym wzrokiem. Zastanawiasz się, czy pies może jeść awokado? Zdania są podzielone. Dowiedz się, z czego to wynika. Podpowiadamy, czy awokado szkodzi psom.
Awokado dla psa – jakie właściwości ma awokado?
Zielony miąższ awokado sprawdza się w sałatkach czy na kanapce, a poza tym to najważniejszy składnik guacamole. Dla człowieka jest wartościowym elementem diety, choć trzeba przyznać, że bardzo kalorycznym. W 100 g znajduje się aż 160 kcal! To więc najbardziej kaloryczny owoc, jaki możesz wprowadzić do jadłospisu. Mimo to warto – awokado jest bogate w cenne kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.
Awokado jest też źródłem błonnika wspierającego układ trawienny. Poza tym owoc zawiera witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne, przyspiesza gojenie ran i wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Skoro to tak wartościowy produkt, z pewnością zdarzyło Ci się pomyśleć, czy pies może jeść awokado. To pytanie pojawia się w głowie, szczególnie gdy zwierzak jest zainteresowany zielonym przysmakiem i daje Ci jasno do zrozumienia, że chciałby go spróbować.
Czy pupil może skorzystać z właściwości owocu pochodzącego z Meksyku? Pies i awokado – to połączenie, które budzi kontrowersje. Dowiedz się dlaczego!
Przeczytaj także: Czy psy mogą jeść banany? Dowiedz się!
Czy pies może jeść awokado?
Jak już wiesz, zielony owoc jest pełen wartościowych witamin i minerałów. Musisz jednak wiedzieć, że zawiera też persin – to toksyczna, grzybobójcza substancja. Związek jest trujący dla zwierząt, dlatego awokado dla psa przez lata było uznawane za zakazany produkt. Jak jednak wytłumaczyć, że wyciąg z zielonego owocu pojawia się między innymi w suplementach na stawy dla psa, a miąższ awokado występuje w składzie niektórych karm?
Chodzi o to, która z części awokado dla psa jest szkodliwa. Toksyczny persin znajduje się przede wszystkim w skórce, liściach i pestce. Śmiertelna szkodliwość awokado jest więc mitem, jeśli do psiej diety włączysz wyłącznie miąższ.
Na temat żywienia psów powstało wiele przekonań, które nie mają potwierdzenia w rzeczywistości. Skąd wzięło się to o szkodliwości awokado? Wszystko zaczęło się od badań z 1994 roku – grupą badawczą były tylko dwa psy. W ich diecie awokado pojawiało się jednak w całości, dlatego miało tragiczny wpływ na zdrowie. W zjadanych pestkach czy skórce znajdował się przecież persin. W 2022 opublikowano badania, które potwierdzają, że awokado nie jest śmiertelnie niebezpieczne dla czworonogów.
Czy pies może awokado? Tak, ale wyłącznie miąższ. Nie powinien zjadać go w dużej ilości ze względu na wysoką kaloryczność. Pamiętaj, że w diecie psa nie może pojawić się pestka. Nie dawaj jej do zabawy czworonogowi – istnieje ryzyko, że podekscytowany futrzak ją połknie. Jeśli zwierzę zje pestkę awokado, może ona utknąć w przewodzie pokarmowym.
Wiesz już, czy pies może awokado ze zdrowotnego punktu widzenia. Jest jednak jeszcze jedna kwestia, o której warto wspomnieć. Musisz wiedzieć, że uprawa i transport zielonego owocu są uznawane za szkodliwe dla środowiska i nieetyczne. Pod uprawę zdrowego i modnego w ostatnich latach awokado wycinane są ogromne obszary lasów tropikalnych. One natomiast są domem dla wielu zwierząt, które tracąc go, giną.
Przeczytaj także: Myślisz, że widziałeś uśmiech psa? Sprawdź, czy to możliwe!
Hodowla awokado to nie tylko dramat dla zwierząt, lecz także ludzi. Uprawami zaczęły interesować się grupy przestępcze, które wymagają płacenia haraczu. Za hodowlą awokado stoi więc dramat terroryzowanej przez bandytów społeczności oraz zwierząt tracących dom. Problematyczny jest również nieekologiczny transport owoców.
Czy podawać psu awokado – na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie samodzielnie. Drobny kawałek nie powinien zaszkodzić. Nie podawaj pupilowi przygotowanej dla siebie pasty z awokado. Z pewnością używasz sporo przypraw, przede wszystkim soli, która nie służy czworonogom.
Mimo że awokado jest zdrowe dla ludzi, niektórzy pod wpływem informacji na temat szkodliwości uprawy tego owocu zmieniają swoją dietę i wprowadzają do niej inne wartościowe produkty. Tę kwestię też warto przemyśleć, gdy zastanawiasz się, czy podać czasem psiakowi kawałek awokado.
Pies może jeść owoce sezonowe, których pozyskiwanie jest bardziej ekologiczne. Truskawka czy jabłko też smakują zwierzakom i są wartościowe. Poza tym wiele psiaków największą radością zareaguje na mięsną przekąskę. Wybieraj spośród tych wysokiej jakości. Jedną z propozycji są smaczki treningowe z jagnięciną, które odznaczają się prostym składem, pozbawionym dodatków chemicznych. W produkcie nie znajdziesz też zbóż, za to jest w nim duża ilość jagnięciny. To lekkostrawne mięso, zapewniające zwierzęciu białko, l-karnitynę i witaminę B.
Jeśli w Twoim domu mieszka fan drobiu, do gustu przypadną mu przysmaki z kaczką. To mięso zawiera kwasy omega-3, które pozytywnie wpływają na zdrowie skóry i wygląd sierści. W przysmakach nie znajdziesz zbędnych zbóż. Sprawdzą się dla psów wszystkich ras i w każdym wieku. Kolejna propozycja to smaczki treningowe z wołowiną, które świetnie nadają się do żucia. W mięsie znajdują się między innymi żelazo, cynk, selen czy fosfor. Wołowina jest też bogata w witaminy z grupy B, które mają pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego.
Pies zjadł awokado – co robić?
Jeśli dasz zwierzakowi kawałek dobrze obranego ze skórki awokado, nie powinno mu zaszkodzić według najnowszych badań. Pojawia się przecież nawet w karmach. Gorzej, jednak jeśli pupil poczęstuje się samodzielnie i zje całe obrane awokado. Pies może zacząć wymiotować, zmagać się z bólami brzucha oraz biegunką ze względu na za dużą porcję.
Jeśli zwierzę zje pestkę awokado albo kawałek owocu ze skórką, wizyta u lekarza weterynarii jest zalecana. Pestka może utknąć w przewodzie pokarmowym, natomiast skórka ze względu na persin zaszkodzić. U lekarza koniecznie powiedz, ile pies zjadł awokado, ile mogło być tam skórki. Wspomnij o wszystkich objawach, które udało Ci się zauważyć. Prawdopodobnie lekarz weterynarii wykona badania krwi, żeby sprawdzić stan wątroby. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań.
Jeśli zwierzę zjadło pestkę, może mu ona utknąć w jednym z odcinków przewodu pokarmowego, co czasem prowadzi do operacji. Nie pozwól więc, żeby pies traktował pestkę jako zabawkę.
Pies i awokado – podsumowanie
Wiesz już, czy pies może jeść awokado. Przez lata uważano, że to silnie trujący owoc. Okazuje się jednak, że mały kawałek podany od czasu do czasu nie zaszkodzi zwierzęciu. Awokado znajduje się nawet w niektórych karmach czy suplementach dla czworonogów! Najważniejsze, żeby zielony przysmak dla psiaka był dokładnie obrany ze skórki. To właśnie w niej znajduje się silnie toksyczna substancja. Pestka jest najbardziej niebezpieczną częścią awokado. Pies nie powinien się nią bawić, połknięta może utknąć mu w przełyku. Czy w diecie Twojego zwierzaka pojawia się czasem awokado? Uważasz je za bezpieczny przysmak dla czworonożnych przyjaciół?
Zostaw komentarz