Mięso w diecie kota jest zdecydowanie najważniejsze. To właśnie ono dostarcza zwierzęciu potrzebne składniki odżywcze. Istnieją jednak inne produkty odzwierzęce, które mogą pojawić się w jadłospisie mruczka. Podpowiadamy, czy koty mogą jeść jajka.
Czy koty mogą jeść jajka?
Jajko jest jednym z produktów, które często pojawia się w potrawach dla ludzi. Czy może być również urozmaiceniem diety mruczka? Jajko dla kota jest bombą witaminową! Może pojawić się w diecie zwierzęcia zarówno żywiącego się na co dzień mokrą karmą, jak i BARFem. Jest jednak pewna pułapka. Najzdrowsze jest samo żółtko dla kota i to właśnie ono powinno znaleźć się w jadłospisie Twojego mruczącego przyjaciela.
Pozostaje jeszcze pytanie: w jakiej formie podawać przysmak zwierzęciu? Najodpowiedniejsze jest surowe żółtko dla kota, ale możesz też zdecydować się na sproszkowaną formę produktu odzwierzęcego. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zapewnić kotu bombę witaminową, ale surowe żółtko mu nie smakuje. Sproszkowane sprawdzi się do posypania od czasu do czasu karmy, którą Twój kot je na co dzień. Nie jest to jednak sposób, żeby zamienić słaby produkt w taki wysokiej jakości. Posypanie sproszkowanym żółtkiem karmy, która zawiera 4% mięsa, nie sprawi, że z nieodpowiedniego dla zwierzęcia pożywienia stanie się ona zdrowa.
Przeczytaj także: Dlaczego koty ugniatają? Co to oznacza?
Karma, którą chcesz wzbogacić żółtkiem, powinna być wysokiej jakości i odpowiadać na wszystkie potrzeby zwierzęcia. Proszek ma być wyłącznie urozmaiceniem i nie może zastępować, na przykład dużej zawartości mięsa. Na co dzień karm zwierzę pełnoporcjową karmą mokrą. Doskonale sprawdzi się mus mięsny bogaty w łososia, który zawiera odpowiednią dawkę witaminy A, D, wapnia, fosforu, a także jest pełen kwasów tłuszczowych omega-3. W produkcie znajduje się tauryna, niezbędna dla zdrowia serca kotów.
Twój mruczący przyjaciel nie jest fanem rybnych smaków? Zdecyduj się na mus mięsny bogaty w kurczaka, w którym znajduje się mięso pochodzące od najlepszych dostawców z Polski. W składzie jest olej lniany, czyli bogactwo kwasów tłuszczowych omega. Dba on o pracę mózgu, sierść i skórę oraz odporność Twojego kota. Wysokiej jakości pełnoporcjowa karma gotowa to również mus mięsny Koema bogaty w wołowinę z jagnięciną. Produkt jest pozbawiony sztucznych barwników, syntetycznych dodatków czy chemicznych stabilizatorów konsystencji. Zawiera taurynę i l-karnitynę dla mocnego serca i zdrowia wzroku.
Pamiętaj, że jajko powinno być wyłącznie dodatkiem do diety pupila. Nie podawaj go na co dzień. Hiperwitaminoza jest tak samo niebezpieczna, jak awitaminoza. Warto też wiedzieć, że nie każdemu zwierzakowi posmakuje jajko – niektóre nie lubią ich zarówno w surowej, jak i gotowanej formie. W tym przypadku ostatnią szansą na wprowadzenie go do diety mruczka jest sproszkowana wersja. Jeśli ona też nie trafi w gust zwierzęcia, nie musisz się przejmować. Żółtko w diecie kota nie jest konieczne, jeśli karmisz go dobrze zbilansowaną karmą, bogatą w mięso i zawierającą taurynę.
Przeczytaj także: Jak rozpoznać płeć kota? To nie takie trudne!
Co skrywa w sobie jajko dla kota?
Wiesz już, czy koty mogą jeść jajka. Czas poznać odpowiedź na pytanie, co skrywa ten popularny produkt odzwierzęcy. Dlaczego żółtko jaja może czasami pojawić się w kociej diecie? Jakie korzyści przyniesie zwierzakowi?
Żółtko jest pełne wartościowych składników odżywczych. Jego zaletą są doskonałe proporcje aminokwasów egzogennych. Aminokwasy te powinny być dostarczane wraz z pożywieniem – koty nie są w stanie wytworzyć ich w odpowiedniej ilości. Żółtko zawiera taurynę. To aminokwas, który musi znaleźć się w karmie kota. Jego brak może doprowadzić do wystąpienia kardiomiopatii rozstrzeniowej, czyli choroby, w której serce się powiększa. Tauryna jest ważna dla wzroku – zbyt mała ilość aminokwasu w diecie może spowodować zwyrodnienie siatkówki.
W żółtku znajduje się szereg witamin – A, D, E, K oraz witaminy z grupy B. To też źródło kwasów omega-3 i omega-6 mających pozytywny wpływ na skórę i sierść zwierzęcia. Luteina to kolejny powód, żeby podawać kotu żółtko. Dobrze działa na kondycję kociego mózgu oraz wzroku. Żółtko jajka jest bogate w przeciwutleniacze, które mają działanie antynowotworowe. Zwróć też uwagę na cenne składniki mineralne: wapń, fosfor, żelazo, miedź, cynk.
Kolejna zaleta żółtka to zawartość tryptofanu i tyrozyny. Ten pierwszy aminokwas egzogenny jest wykorzystywany w preparatach zmniejszających stres u zwierząt. Tryptofan przyczynia się bowiem do wytwarzania hormonu szczęścia. Tyrozyna odgrywa ważną rolę w syntezie melaniny. U czarnych kotów możesz łatwo zauważyć niedobór tego aminokwasu – ich sierść stanie się bowiem czerwonawo-brązowa.
Zwróć też uwagę na skorupki jaja. W wersji sproszkowanej są one stosowane jako element mieszanki w diecie BARF. W skorupkach znajdują się cenne substancje – jest ona przede wszystkim źródłem dobrze przyswajalnego wapnia, a także magnezu czy cynku. Produkt charakteryzuje się natomiast niewielką ilością fosforu, co jest jego zaletą. Dlaczego? Pozwala to bowiem zrównoważyć stosunek wapnia do fosforu w surowej diecie.
Surowe jajko dla kota – tak czy nie?
Surowe jajka w diecie zwierzęcia wzbudzają kontrowersje. Obawy dotyczą głównie salmonelli. Żeby się jej pozbyć, nie wystarczy sparzenie skorupki jaja wrzątkiem. Pamiętaj jednak, że koty są odporne na bakterie z tej grupy. To zasługa kwaśnego pH w żołądku.
Surowe jajko dla kota nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o podanie go w całości. Powód jest jednak inny niż salmonella. Chodzi o awidynę, która znajduje się w surowym białku. Jest to enzym, który zmniejsza wchłanianie biotyny. Jednorazowe przyjęcie go przez kota nie skończy się źle, jednak częste podawanie doprowadzi do niedoborów biotyny, co z kolei przełoży się na słabszą kondycję sierści i skóry. Po obróbce termicznej jajka znika negatywne działanie awidyny. Pamiętaj jednak, że ugotowane nie będzie już tak bardzo wartościowe dla zwierzęcia.
Czy koty mogą jeść jajka w surowej formie? Tak, ale wyłącznie żółtko. To ono dostarczy ważne składniki odżywcze, a poza tym jest po prostu bezpieczniejsze od białka.
Teraz już wiesz, czy koty jedzą jajka!
Podstawą diety Twojego ulubieńca powinno być mięso – nie ma co do tego żadnych wątpliwości! Możesz zdecydować się na mokrą, gotową, pełnoporcjową karmę lub wybrać coraz popularniejszy sposób żywienia, czyli BARF, który wymaga od opiekuna dużej dawki wiedzy. Niezależnie od sposobu karmienia urozmaicisz dietę mruczka przy pomocy niektórych produktów odzwierzęcych. Czy koty jedzą jajka chętnie? Wiele mruczków je uwielbia!
Możesz podawać surowe jajko, jednak nie całe, a tylko żółtko. Surowe białko nie jest zalecane ze względu na awidynę, która prowadzi do niedoboru biotyny. Żółtko natomiast zawiera niemal wszystkie witaminy, z wyjątkiem witaminy C. Wymieszasz tę bombę witaminową z karmą, którą zwierzak je na co dzień. Możesz też podawać kotu jajko, a właściwie żółtko w sproszkowanej wersji. Idealnie sprawdzi się od czasu do czasu jako urozmaicenie smaku karmy i wsparcie organizmu zwierzęcia.
Zostaw komentarz