Czy koty mają sny? To pytanie nurtuje niejednego opiekuna mruczącego pupila. Okazuje się, że koci sen jest jak najbardziej możliwy, jeśli zwierzę wejdzie w odpowiednią fazę odpoczynku. Czy koty śnią podobnie jak ludzie? Dowiedz się więcej o marzeniach sennych mruczka.
Ile trwa sen kota?
Spoglądasz na swojego kota, a on właśnie śpi? To z pewnością nie jest dla Ciebie zaskakujący widok. Koci sen trwa w ciągu dnia nawet 15 godzin. Rekordziści przesypiają jeszcze więcej!
Najdłuższego snu potrzebują juniorzy, którym energia jest niezbędna do biegania za piłeczką, zabaw z kocim rodzeństwem i gonitwy za wędką kierowaną przez opiekuna. Gdy młody zwierzak nie śpi, chce być nieustannie w ruchu. To wulkan energii, który snu potrzebuje, żeby odpocząć po zabawie i prawidłowo się rozwijać. Taki mały kot śpi nawet 20 godzin.
Podobnie jest w przypadku seniorów, chociaż powody tak długiego odpoczynku są oczywiście inne. Organizm starszego mruczka wolniej się regeneruje, dlatego potrzebuje więcej snu. Dorosły kot śpi natomiast około 12–16 godzin.
Nie jest tak, że mruczek śpi przez kilkanaście godzin na raz. Ucina sobie krótkie i dłuższe drzemki. Odpoczynek jest końcowym etapem cyklu łowieckiego, który rozpoczyna się polowaniem. Następnie następuje zjedzenie ofiary, umycie się i właśnie sen. Koty domowe nie polują, jednak cykl łowiecki warto u nich odtwarzać przy pomocy wędki. Po zabawie nią wystarczy podać zwierzakowi posiłek lub smakołyk. Zauważysz, że tuż po nim umyje się, a następnie pójdzie spać.
Przeczytaj także: Dlaczego koty ugniatają? Co to oznacza?
To, ile zwierzę jest w stanie nieprzerwanie spać, zależy między innymi od warunków w domu. Jeśli mruczek jest strachliwy, a opiekunowie wciąż krzątają się po pomieszczeniach, kot może nie spać zbyt długo. Hałasy potrafią rozpraszać. Zdarza się jednak, że u mruczków występuje długi sen. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zwierzaki zostają same, więc kilkugodzinnemu odpoczynkowi sprzyja cisza.
Również w nocy niektóre mruczki przesypiają kilka godzin. Pamiętaj jednak, że koty wynudzone w ciągu dnia, mogą mieć na tyle energii wieczorem, że nie będą chciały położyć się spać w tym samym momencie co Ty. Dbaj więc o to, żeby futrzak miał szansę na pozbycie się nagromadzonej energii. Może się to przełożyć na Twój spokojniejszy sen.
Długo panowało przekonanie, że kot jest zwierzęciem nocnym. Mruczki są nocą bardziej aktywne niż ludzie, jednak ich naturalny rytm to szczególna energia o świcie i o zmierzchu. Dlaczego? W tym samym czasie są aktywne gryzonie, czyli ich główne ofiary.
Kot odpoczywa podobnie jak człowiek – śpi płytko lub głęboko. W naturze bardzo głęboki, długi sen może zdarzać mu się rzadko. Wynika to z faktu, że kot znajduje się w środku łańcucha pokarmowego. To oznacza, że bywa zarówno drapieżnikiem, jak i ofiarą. Stara się więc czuwać, żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Można powiedzieć, że czasem śpi jednym okiem.
Przeczytaj także: Kiedy koty otwierają oczy? Sprawdź to!
Trzy fazy snu kota
Sen kota ma trzy fazy. Pierwsza z nich jest płytka. Kot leży nieruchomo, ale wciąż pozostaje czujny. Dzięki temu jest w stanie błyskawicznie zareagować na to, co dzieje się w otoczeniu. Może nawet siedzieć czy leżeć z lekko przymrużonymi oczami. Uszy kota będą wciąż nasłuchiwać, co dzieje się wokół niego.
Sen płytki jest kotu bez wątpienia potrzebny. Pozwala wypocząć, a jednocześnie nie tracić czujności i tym samym szybko zareagować, gdyby istniało jakiekolwiek zagrożenie. W tej fazie snu nie ma marzeń sennych.
Później następuje sen głęboki. W jego przypadku zwierzę jest już mniej wrażliwe na bodźce z zewnątrz. Mruczek się odpręża, szuka też najlepszego ułożenia ciała, dlatego może przekręcać się z boku na bok. Ostatnia faza to REM. Podczas niej ciało kota jest bardzo rozluźnione. Możesz dostrzec, jak oczy pod zamkniętymi powiekami poruszają się, drgają łapki, ogon czy wibrysy. Czasem zwierzaki wydają również dźwięki. Z tej fazy snu lepiej nie wybudzać kota, jeśli nie ma takiej potrzeby. Może się on bowiem silnie wystraszyć.
Czy koty mają sny?
Długo uważano, że marzenia senne są charakterystyczne wyłącznie dla ludzi. Dziś naukowcy twierdzą inaczej. W świecie zwierząt też jest miejsce na senne marzenia – zarówno u ssaków, jak i ptaków. W takim razie, czy koty mają sny? Tak!
Musisz jednak wiedzieć, że to czy koty śnią, zależy od fazy snu. Podobnie jest u człowieka. Kocie sny występują wyłącznie w fazie REM. Jeśli dostrzeżesz, że mruczkowi poruszają się delikatnie łapki lub wibrysy, a pod zamkniętymi powiekami widoczny jest ruch gałek ocznych, możesz się spodziewać, że właśnie w tym momencie przeżywa on senne marzenie.
Zarówno dla człowieka, jak i dla kota sen to przede wszystkim okazja do odzyskania energii. Żeby mruczkowi spało się naprawdę dobrze, musi mieć do tego odpowiednie warunki. Wygodne, miękkie, dopasowane rozmiarem legowisko jest przydatne, jednak z pewnością zdarzyło Ci się zauważyć, że kot potrafi zasnąć niemal wszędzie.
Zwierzak, który będzie miał nadmiar energii, niechętnie położy się spać wieczorem. Niektóre mruczki swoimi szalonymi zabawami nocą przeszkadzają opiekunom w odpoczynku. W ciągu dnia dbaj więc o to, żeby Twój mruczący przyjaciel miał okazję do aktywności. Długo panowało przekonanie, że koty są zwierzętami, które potrafią zająć się same sobą. Mruczki jednak tak samo, jak psy chcą uwagi człowieka i to opiekun powinien zapewnić im atrakcje pozwalające pozbyć się nadmiaru energii.
Pełen brzuszek również sprzyja dobremu odpoczynkowi, szczególnie jeśli zadbasz o odtworzenie cyklu łowieckiego przed posiłkiem. Najzdrowsza dla mruczka jest mokra karma, ponieważ to zwierzę, które niechętnie pije wodę z miski. Wysoka zawartość mięsa, dodatek niezbędnej kotu tauryny oraz brak sztucznych barwników – te wszystkie zalety mają karmy: mus mięsny Koema z wołowiny i jagnięciny, mus mięsny bogaty w łososia, mus mięsny bogaty w kurczaka. Po takim posiłku mruczek będzie zadowolony słodko drzemał. Ty natomiast będziesz mieć pewność, że otrzymał wartościowe danie, które przy okazji nawodni jego organizm.
O czym koty śnią?
W trakcie snu mózg przetwarza informacje zdobyte w ciągu dnia, a także śni. Zastanawiasz się, o czym śnią koty? Trudno o pewną odpowiedź – zwierzak nie opowie przecież, co działo się w jego marzeniu sennym.
Można jednak założyć, że kocie sny dotyczą tego, czym mruczek zajmował się w ciągu dnia. Być może zdarza mu się śnić o polowaniu, zabawach, jedzeniu, wygrzewaniu się na balkonie.
Co z koszmarami? Czy kot może je mieć? To kolejne pytanie, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Można jednak założyć, że koszmary u śpiącego kota występują. Dlaczego? Być może udało Ci się usłyszeć, jak śpiący mruczek warczy? Takie dźwięki wydaje na jawie, gdy się czegoś boi i próbuje odstraszyć potencjalnego wroga. Ten odgłos w trakcie snu również może oznaczać, że zwierzę jest w sytuacji zagrożenia, a więc śni mu się koszmar. Są to jednak wciąż domysły.
Współczesna nauka zakłada, że odpowiedź na pytanie, czy koty mają sny, brzmi: tak. Jakie dokładnie? Tego z pewnością jeszcze długo się nie dowiemy.
Zostaw komentarz