Jak pies z kotem – tak zwykło określać się relację, w której dwie osoby żyją w niezgodzie. Czy ma to przełożenie na zwierzęta? To zależy! Nie tylko od kota i psa, lecz także od Ciebie, czyli ich opiekuna. To Ty możesz zadbać o prawidłowe relacje między swoimi pupilami. Podpowiemy Ci, jak przyzwyczaić psa do kota, jak i kota do psa.
Jak przyzwyczaić psa do kota? Pierwsze kroki
Od czego zacząć? Niezależnie od tego, czy próbujesz wprowadzić kota do psa, czy psa do kota, najpierw poznaj nowe zwierzę. Ważne jest też, aby nastąpiło to odpowiednio wcześniej. Zdecyduj czy ma być to pupil ze schroniska, czy domu tymczasowego? W takich miejscach, opiekunowie zwierząt starają się przekazać potencjalnym, nowym opiekunom, jak najwięcej informacji dotyczących zwierzęcia. Najłatwiejszym sposobem jest oczywiście znalezienie kota, który mieszkał już z psem i miał z nim dobry kontakt lub analogicznie takiego psa. Jednak nie zawsze tak się da. A więc jak przyzwyczaić swoich pupili?
Jak przyzwyczaić psa do kota? Z pewnością będzie to łatwiejsze, jeśli zwierzęta będą dopasowane charakterem. Niestety nie da się tego łatwo ocenić po jednym spotkaniu. Weź jednak pod uwagę wiek, który również wpływa na zachowanie psa, jak i kota. Przyprowadzenie do domu kota kilkumiesięcznego, jeśli masz psa seniora, nie jest najlepszym pomysłem. Małe kocię ma mnóstwo energii, wszędzie go pełno, co może być irytujące dla starszego zwierzęcia potrzebującego spokoju.
Przeczytaj także: Jak nauczyć psa komendy „siad”?
Jak nauczyć psa żyć z kotem? Cenne wskazówki
Czas dowiedzieć się, jak przyzwyczaić psa do kota i nauczyć ich żyć razem. Zacznijmy od sytuacji, w której to właśnie psiak jest rezydentem, a mruczek ma zostać nowym mieszkańcem.
Faza izolacji
Pierwsze godziny kota w nowym domu są dla niego bardzo ważne. Nie możesz od razu otworzyć transportera z mruczkiem na środku pokoju i czekać, aż zwierzęta się obwąchają. A już przede wszystkim nie zostawiaj zwierząt samych. Wyobraź sobie sytuację, w której pies obszczekuje kota, goni go a ten ucieka pod kanapę. Po takiej sytuacji będzie znacznie trudniej zadbać o ich relację.
Żeby wprowadzić kota do nowego domu we właściwy sposób, potrzebujesz dla niego bazy. Takiego pomieszczenia, do którego pies nie ma dostępu. Na początku mruczek będzie przebywał właśnie tam. Dzięki temu będzie mógł stopniowo zdobywać swoje terytorium, a Twój pies nie poczuje się od razu zagrożony.
Karmienie zwierząt
Jak przyzwyczaić psa do kota? Przez wspólne karmienie. Oczywiście zwierzaki na tym etapie nie mogą stać obok siebie. To zdecydowanie wykluczone! Trzeba karmić je w bezpiecznej odległości, na przykład po obydwu stronach drzwi, więc przyda Ci się pomoc drugiej osoby.
Na początku odległość musi być duża. Ekscytujący się, szczekający pies może zacząć skakać na drzwi, a to łatwa droga, żeby kociak wystraszony uciekł od miski i schował się pod łóżkiem. Kiedy zauważysz, że Twoje zwierzęta jedzą spokojnie, stopniowo ustalaj między nimi coraz mniejszą odległość.
Pozytywne zachowanie u Twoich pupili mogą wywołać właśnie smaczne posiłki, a przede wszystkim, jeśli będą regularne. Warto, wprowadzać to zarówno podczas oswajania psa, jak i kota. Dlaczego? Będziesz podawać karmę w momentach, kiedy zwierzęta będą dość blisko siebie, przykładowo po obydwu stronach drzwi. Po czasie sprawisz, że Twój pies nabierze pozytywnych skojarzeń z kotem. Będzie go przecież wyczuwał, gdy miska jest pełna.
Regularne karmienie, bez stałego dostępu do jedzenia będzie łatwiejsze, jeśli wybierzesz mokrą karmę. Dla kota jest ona najzdrowszym rozwiązaniem! Jeśli nowy domownik jest fanem rybnego smaku, zaproponuj mu mus mięsny bogaty w łososia. Woli drób? Do gustu przypadnie mu mus dla kota z kurczakiem. Dla zwierząt przygotuj też przysmaki, które podczas zabawy staną się nagrodą za dobre zachowanie. Psiaka mogą zadowolić smaczki treningowe z wołowiną.
Przeczytaj także: Pies czy suczka? Jak rozpoznać płeć zwierzaka?
Wymiana zapachów
Zarówno koty, jak i psy mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu. Wykorzystaj to podczas poznawania ich ze sobą. Komunikaty zapachowe są niezwykle istotne w kontekście akceptacji między zwierzętami. Nowemu domownikowi, jak i rezydentowi daj powąchać posłanie oraz zabawki tego drugiego. W kontekście Twojego psiaka dobrym pomysłem może okazać się umieszczenie do legowiska rzeczy pachnącej kotem. To ważne, by oswoić psa z zapachem kota.
Zamiana miejsc
Na tym etapie zwierzęta nie powinny się jeszcze widzieć. Kiedy wyjdziesz na spacer z psem, druga osoba może pozwolić kotu wyjść z bazy i eksplorować inną część domu. Gdy wrócisz, niech psiak ma szansę zajrzeć do kociego pokoju, obwąchać go, dzięki czemu zaspokoi swoją ciekawość.
Karmienie z dostępem wizualnym
Myśląc o tym, jak nauczyć psa żyć z kotem, ważne jest wykorzystywanie rytuału kamienia. Po jakimś czasie możesz zrezygnować z zamkniętych drzwi. Zadbaj o to, żeby zwierzęta się widziały. Wciąż jednak pamiętaj, że musisz to zrobić w bezpieczny sposób i zachować odpowiednią odległość między pupilami. Możesz delikatnie uchylić drzwi lub zamontować bramkę zabezpieczającą.
Wspólna zabawa
By przyzwyczaić psa do obecności kota, urządź zwierzakom wspólną zabawę. Jak powinna wyglądać taka zabawa, aby była bezpieczna? Dla zachowania bezpieczeństwa będzie lepiej, jeśli pies pozostanie na smyczy. Tu będziesz potrzebował pomocy drugiej osoby. edna z osób niech bawi się z Twoim psem, dając mu różne zadania. Zwierzak powinien być na nich w pełni skoncentrowany. Druga osoba natomiast niech bawi się z kotem zabawką „wędką”. Gdy zauważasz u swojego psa nagłe uruchomienie instynktu łowieckiego, chęć ataku, może to oznaczać niegotowość Twojego pupila do akceptacji nowego zwierzaka. W takim momencie nieoceniona może okazać się potrzeba zaczerpnięcia porady behawiorysty.
Wspólne karmienie i zabawa to sposób, żeby budować pozytywne skojarzenia u zwierząt. To właśnie one są odpowiedzią na pytanie: jak przyzwyczaić kota do psa. Niech każdy z nich nabierze przekonania, że gdy obok pojawia się ten drugi, to czas na coś naprawdę fajnego!
Pies na terenie kota, czyli jak przyzwyczaić kota do psa?
A co w sytuacji, kiedy masz już mruczka i chcesz, żeby do Twojego domu wprowadził się psiak? Powyższe wskazówki będą pomocne również w takiej sytuacji. Warto jednak zadbać o jeszcze kilka kwestii!
Zadbaj o terytorium kota
Kocia pewność siebie opiera się na posiadaniu własnego terytorium. Nim przyprowadzisz małego czy dorosłego psa do domu, stwórz mruczkowi przestrzeń nie tylko przy podłodze, lecz także na wysokości. Te zwierzęta uwielbiają przebywać niemal przy suficie.
Zamontowanie półek na ścianach to świetny sposób, żeby zapewnić kotu miejsce, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Na wysokości Twój mruczek znajdzie schronienie i to stamtąd będzie mógł podczas przeprowadzenia procesu socjalizacji z izolacją przyglądać się nowemu psiemu domownikowi.
Kuweta – tylko dla kota!
Jak przyzwyczaić kota do szczeniaka lub dorosłego psiaka? Pamiętaj, musisz zadbać o potrzeby każdego z nich! Wiesz już, jak ważne dla kota jest posiadanie terytorium. Jedną z jego części jest kuweta. Musi być dla mruczka miejscem bezpiecznym, a nie takim, w którym kocie futro zaczyna się jeżyć. Kuweta nie powinna być zamykana, ponieważ zabiera zwierzęciu drogę do ucieczki. Dobrym rozwiązaniem byłoby też ustawienie kuwety w miejscu, do którego pies nie ma dostępu.
Pies na smyczy
Kot, który jest rezydentem, nie powinien zostać zamknięty w bazie ograniczającej się do jednego pomieszczenia. Bazę przygotuj dla nowego lokatora, w tym wypadku psa. W momentach, gdy będziesz go wypuszczać z pomieszczenia, wykorzystaj smycz. Da Ci to kontrolę nad sytuacją.
Jak przyzwyczaić małego kota do psa?
Młode zwierzęta są na etapie socjalizacji. Dzięki temu zapoznawanie ich ze sobą może przebiegać szybciej. Nie znaczy to jednak, że powinny od razu zacząć ze sobą przebywać przez cały dzień. Jak przyzwyczaić małego kota do psa? Powoli! Wymiana zapachów, wspólne karmienie i zabawa, zadbanie o teren mruczka przy suficie – tych elementów nie należy pomijać.
Pies i kot pod jednym dachem – podsumowanie
Do domu, w którym mieszka pies lub kot, planujesz wprowadzić nowego domownika? Ważne jest zachowanie spokoju i cierpliwości. Cały proces zapoznawania zwierząt może nieco potrwać, ale jest duża szansa, że skończy się sukcesem. Pamiętaj jednak, że nie należy już pierwszego dnia przedstawiać sobie zwierząt. Muszą mieć czas na zapoznanie się ze swoimi zapachami. Kot w końcu okaże psu większą dozę zaufania, a pies zrozumie, że mruczek może być kompanem do zabawy.
Zostaw komentarz