Mruczki mają różne upodobania. Jedne chętnie wystawiają brzuch do głaskania, a inne silnie bronią tego obszaru. Dowiedz się, gdzie głaskać kota, żeby było to dla niego przyjemne.
Gdzie głaskać kota, żeby nie uciekł?
Większość kotów lubi dotyk ludzkiej ręki. Głaskanie przez opiekuna to dla nich coś przyjemnego, a poza tym przyczynia się do zacieśnienia więzi. Musisz wiedzieć, że nawet jeśli masz fantastyczne relacje z mruczkiem, czasem nie będzie on wykazywał ochoty na głaskanie. To zupełnie normalne!
Nim dowiesz się, gdzie głaskać kota, musisz pamiętać o jednej zasadzie. Rób to wyłącznie, gdy zwierzę ma na to ochotę. Nie przytrzymuj mruczka na kolanach na siłę – w ten sposób możesz go wystraszyć i zrazić do siebie.
Musisz wiedzieć, że każde ze zwierząt ma swoje upodobania dotyczące miejsca, po którym można je głaskać, a po którym nie. Przykładowo, większość kotów lubi głaskanie w okolicach głowy. Zauważ, że nawet spotykane na zewnątrz zwierzęta podkładają właśnie głowę pod Twoją dłoń.
Jakie miejsca są jeszcze dozwolone? Czubek głowy to nie wszystko. Niejeden mruczek będzie zachwycony dotykaniem go po uszach i policzkach. Możesz też ułożyć dłoń w taki sposób, żeby podrapać kota pod brodą. Jeśli sprawi mu to przyjemność, zauważysz, jak podnosi głowę, przymyka oczy i delikatnie pomrukuje.
Gdzie koty lubią być głaskane? Po grzbiecie! Możesz sunąć dłonią od głowy zwierzęcia aż do nasady ogona. Skąd mieć pewność, że podoba się to mruczkowi? Dostrzeżesz, że Twój kot podnosi ogon.
Przeczytaj także: Czy koty mają sny?
Tych miejsc lepiej unikaj!
Mizianie pod bródką, u nasady ogona, w okolicy głowy – to koty lubią. Marzy Ci się, żeby pogłaskać zwierzaka po mięciutkim brzuszku? To miejsce jest powszechnie uznawane za niedozwolone. Głaskanie kota po brzuchu to zły pomysł, jeśli nie znasz zwierzęcia. Niektóre obce koty mogą na to zareagować agresją, nawet jeśli wcześniej chętnie dawały się głaskać pod brodą. Dlaczego?
Brzuch jest dla kota najbardziej wrażliwą okolicą. To tam skrywają się ważne organy wewnętrzne i właśnie to miejsce atakują drapieżniki, żeby błyskawicznie pokonać kota. Właśnie dlatego tak wiele mruczków instynktownie chroni obszaru brzucha. Nie jest jednak tak, że dotykanie tego miejsca jest zabronione w przypadku wszystkich zwierząt. Wiele zależy od zaufania, jakim obdarza Cię mruczek.
Zdarza się, że głaskanie kota po brzuchu to jego ulubiona pieszczota. Może być też tak, że tylko niektórzy dostąpią zaszczytu dotykania miękkiego futerka w tej okolicy, a na dotyk innych domowników zwierzak będzie reagował niezadowoleniem.
Głaskanie kota przy ogonie zazwyczaj jest lubiane przez mruczki. Bywają jednak zwierzaki, którym to przeszkadza. Mogą odwracać się i subtelnie podgryzać, żeby dać Ci do zrozumienia, że nie jest to dla nich przyjemne. Niektóre natomiast będą podnosić ogon, ocierać się o Ciebie i delikatnie pomrukiwać z zachwytu.
Przeczytaj także: Czy kota można kąpać? Jak to robić? Poznaj zasady!
Gdzie głaskać kota? Według wielu osób nie po łapkach. Kolejny raz warto jednak podkreślić: w przypadku Twojego kota może być zupełnie inaczej. Sprawdź reakcję czworonoga, żeby dowiedzieć się, czy to dla niego przyjemne. Jeśli nie, uszanuj to i wybierz inne miejsce.
Bywają koty, dla których głaskanie w ogóle nie będzie tolerowane. Dlaczego? Może to wynikać z braku zaufania do opiekuna. Wyobraź sobie zwierzę, które ma smutną historię, było źle traktowane przez poprzednich właścicieli. W takim przypadku odzyskanie zaufania potrwa nieco czasu. Kot musi mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa, żeby chętnie dawał się głaskać.
Nie zniechęcaj się, jeśli Twój nowy mruczący przyjaciel nie jest jeszcze chętny na pieszczoty. Daj mu czas, a już niedługo na kocim ciele będzie coraz więcej miejsc, których dotkniesz bez obaw o nieprzyjemną reakcję zwierzaka. Budowanie zaufania to nie tylko głaskanie, lecz także spełnianie wszystkich potrzeb mruczka.
Jednym z najważniejszych obowiązków opiekuna jest zdrowe karmienie. Wybierz mokrą karmę – to najlepsza opcja dla kotów, ponieważ dba o nawodnienie, a tym samym zdrowie nerek. Sprawdzą się między innymi mus mięsny z łososia lub z wołowiny i jagnięciny. Przed podaniem posiłku baw się z kotem wędką – w ten sposób odtworzysz cykl łowiecki. Gdy zje, umyje się i położy, pogłaszcz go, żeby budować więź.
Zwróć uwagę na sytuację, w której nagle nie możesz dotykać pewnej części kociego ciała, a do tej pory zwierzak to lubił. Bywa, że to nagła zmiana upodobań. Jeśli jednak kot nagle chowa brzuch, po którym głaskanie do tej pory uwielbiał, może być to sygnał, żeby udać się do weterynarza. Istnieje ryzyko, że odczuwa ból. Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli podczas głaskania zauważysz, że zwierzak wyraża niezadowolenie, sycząc lub nawet próbując Cię ugryźć.
Żeby dowiedzieć się, gdzie głaskać kota, a gdzie nie, obserwuj jego reakcję. Jeśli forma kontaktu nie przypadnie zwierzakowi do gustu, może się on po prostu odsunąć. Niektóre mruczki zaczynają też subtelnie lub mniej delikatnie uderzać o łóżko, podłogę czy parapet ogonem. Takie reakcje kota to znak, że już dosyć głaskania. Zwierzę daje więc dość czytelne sygnały, kiedy pieszczoty z opiekunem mu się znudzą.
Dlaczego warto głaskać kota?
Wiesz już, gdzie głaskać kota. Zastanawiasz się czasem, dlaczego warto to robić? Głaskanie przyjemność sprawia zarówno Tobie, jak i zwierzakowi. Jest sposobem na miłe spędzenie czasu i zacieśnienie więzi. Są koty, które same, wiele razy w ciągu dnia domagają się głaskania i wskakują na kolana. Inne natomiast nie potrzebują aż tyle czułości, jednak dotyk opiekuna też jest dla nich przyjemny.
Kotu głaskanie może kojarzyć się z dzieciństwem. Kocia matka pielęgnuje kocięta językiem. Robi to, żeby umyć dzieci, ale też w celu zacieśnienia więzi. Koty lubią głaskanie, ponieważ to dla nich okazja do wymiany zapachów.
To jeszcze nie wszystkie powody, dla których głaskanie czworonożnych przyjaciół jest tak ważne. Podczas dotykania zwierzęcia możesz wyczuć niepokojące zmiany, a to przyspieszy ich diagnozę. Zwróć uwagę na ewentualne zgrubienia, a poza tym sprawdź też przy okazji skórę.
Kot gryzie, mruczy lub się ślini podczas głaskania – co to oznacza?
Reakcje mruczków na głaskanie są bardzo różnorodne. Z pewnością gryzienie kojarzy Ci się jednoznacznie negatywnie. Wbrew pozorom nie zawsze tak jest. Musisz wiedzieć, że niektóre mruczki potrafią tak bardzo ekscytować się głaskaniem, że bardzo delikatnie podgryzają w tym czasie opiekuna. Jest to zupełnie bezbolesne, dlatego na pewno odróżnisz takie zachowanie od negatywnej reakcji na dotyk.
Głaskanie kota przy ogonie lub w okolicy głowy może wywołać mruczenie. To znak, że Twojemu kotu bardzo przypadły do gustu pieszczoty. Niektórzy określają wydawany przez mruczka dźwięk „traktorkowaniem”.
Niektóre koty lubią głaskanie tak bardzo, że się przy tym ślinią. Bywa, że jest to naprawdę intensywne. Zwróć jednak uwagę, czy kot ślini się wyłącznie podczas głaskania. Jeśli częściej, być może wystąpiły u niego problemy z jamą ustną. Warto to sprawdzić!
Wiesz już, gdzie koty lubią być głaskane. Pamiętaj, że wiele zależy od konkretnego osobnika. Trudno o konkretną receptę. Sprawdź, gdzie Twój kot lubi być głaskany, a za czym nie przepada i uszanuj jego upodobania, żeby budować między Tobą a nim świetną relację.
Zostaw komentarz