Gadający pies, czy to możliwe? Tak! Marzenie o rozmowach z psami stało się rzeczywistością! Nauka jeszcze raz nas zaskoczy, ale to czego dokonał zwykły człowiek rzuca zupełnie nowe światło na pracę, czy relację z Twoim psem! Okazuje się, że można nauczyć psa ludzkiej mowy – zaciekawieni tematem to jedziemy dalej z nowinkami.
Nikomu nie znana Alexis Devine nauczyła psa rozumienia ponad 100 słów, to nie koniec nowości mamy dla Ciebie niespodziankę bo jeśli doczytasz do końca dowiesz się jak Ty możesz dołączyć do grona szczęśliwych opiekunów rozmawiających ze swoim psem!
Kim jest gadający pies?
Bunny to z pozoru niczym nie wyróżniający się pies, z tą małą różnicą, że gada! O niezwykłym psie jest głośno w sieci – ma ponad 6 milionów obserwujących na Instagramie i Tik toku. To jeden z najmądrzejszych psów na całym świecie. Popularnością przebija innego rekordzistę – Rico, który nauczył się rozpoznawać nazwy ponad 100 różnych przedmiotów. Poznajcie Bunnego!

Pies rasy Sheepadoodle połączenie owczarka staroangielskiego z labradorem
Bunny pies rasy hybrydowej shepedoodle – połączenie owczarka staro angielskiego z pudlem. Jego właścicielka świadomie wybrała sobie takiego psa. Jak mówi w wywiadzie dla dogTime Chciała połączenia inteligencji z przyjaznem wyglądem. Pies musiał spełniać jeszcze jeden warunek – nie mógł gubić sierści. Alexis ma alergie na psią sierść! Połączenie owczarka Staro Angielskiego z pudlem było idealnym wyborem! Jak byście nie wiedzieli, to Pudle po border collie uchodzą za najmądrzejsze psy.. potem są labradory, owczarki niemieckie, itd…
Ciekawi jesteście jak ten pies gada?
Bunny porozumiewa się ze swoją opiekunką za pomocą specjalnie skonstruowanej tablicy z przyciskami. Każdy przycisk odpowiada za jedno słowo – np.: wyjście na dwór – outside to jeden przycisk. Wszystkie butony są okrągłe i takiego samego koloru – dla psów kolory są w końcu bez znaczenia. Pogrupowane wg. Kategorii na heksylach – czyli takich pięciokątnych tablicach.

Bunny gadający pies
Jaką motywację miała Alexis Devine?
Jak mówi w wywiadzie dla dogtime.pl chciała po prostu nauczyć się porozumiewać ze swoim psem bez przycisków. Użycie maty dźwiękowej to była dodatkowa rzecz, którą wprowadziła jako test, aby zobaczyć czy zadziała. To miała być tylko kolejna sztuczka… nie liczyła na taki efekt – śmieje się pionierka…

Bunny jest jak każdy inny pies, lubi się bawić piłeczką, chodzić na długie spacery po lesie, czy gonić kaczki
Każdy może rozmawiać ze swoim psem
Co ciekawe, kobieta na co dzień nie zajmuje się pracą z psami. Nie jest ani psim trenerem, a dziś dokonała przełomu! Odkryła, że można nauczyć psa ludzkiej mowy i jak widać nie trzeba do tego wielu lat ciężkiej pracy, tylko chęci i motywacji i pomysłu!
Gadać każdy może, trochę lepiej lub…
Śpiewał osiołek ze Shreka i okazuje się, że miał rację! Bo każdy może nauczyć psa posługiwaniem się matą dźwiękową, ważne tylko by znaleźć psa motywację. A tutaj właśnie zaczynają się schody, bo jak odszukać motywację w psie, kiedy czasem nam samym jej brak? That’s the question!?
Chodzi mi o to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa…”
Zamieńmy słowa J. Słowackiego i zamiast język powiedzmy łapa i mamy przepis na sukces w psim wykonaniu. Bo nasza bohaterka zaczęła naukę psiej mowy od komendy łapa, aby pies nauczył się obcować z przyciskami. Trenerka na początku proponuje skorzystać ze zwykłej pokrywki od słoika, pod którą schowacie smakołyk/ Zazwyczaj pies chcąc dostać się do łakoci zacznie w nią drapać – przekonuje Alexis. Właśnie ten moment, staramy się wychwycić – w tym celu może przydać się urządzenie zwane – klikerem.
Kliker to małe urządzenie, które wydaje pojedynczy dźwięk. Dzięki czemu możemy psa nauczyć, że ten dźwięk oznacza -dobra robota. W tym celu, zaraz po naciśnięciu przycisku trzeba podać psu przysmak! W ten sposób tworzymy miłe skojarzenie z dżwiękiem. Kliker jest precyzyjniejszy od naszej mowy i dokładniejszy, jeśli jest dobrze stosowany – w punkt – szkolenie z nim jest proste i efektywniejsze.

kliker do nauki
Wróćmy do naszego ćwiczenia z matą… Kiedy mamy, że tak powiem zrobioną komendę: łapa trzeba ją skojarzyć z danym słowem. W wywiadzie dla dog time Alexis zdradziła swój sposób. Zaczęłam od czegoś, co było największą motywacją Bunnego czyli wyjście na dwór. Za każdym razem kiedy wskazywałam na drzwi, naciskałam przycisk odpowiadający temu działaniu – outside ( na zewnątrz z ang). Po czym nagrodą było oczywiście otwarcie drzwi i wyjście na dwór. Pies nauczył się wykorzystywać ten przycisk, aby powiedzieć, że chce wyjść!
Jak nauczyć psa mówić?
…Jak przekonuje pionierka „najważniejsze w tym wszystkim to nie zgubić siebie”. Alexis uważa, że metoda jest dobra dla każdego psa i opiekuna pod warunkiem, że znajdziemy odpowiednią motywację dla psa. Dla Bunny były to pieszczochy i wyjście na dwór.
Przestrzega przed używaniem jedzenia jako nagrody, ponieważ za bardzo nakręca psy! Oj znamy to bardzo dobrze, ten moment gdy na stół wjeżdża ukochana PIZZA i jesteście tylko Wy! Odpłynęliśmy a tu trzeba opowiedzieć jak nauczyć waszego psa mówić..
Chcesz nauczyć swojego psa mówić metodą Alexis?
Dziś pracą Alexis Devine interesują się naukowcy – przeprowadzając badania i szukają odpowiedzi jak można nauczyć psa mówić. Jeśli wy również chcielibyście nauczyć swojego psa posługiwania się taką matą dźwiękową jest taka możliwość. Koło naukowe utworzyło stronę do zapisu na badania. Można tam zakupić matę dźwiękową oraz otrzymać konkretne instrukcje dotyczące nauki psa poszczególnych słów. Tu podajemy link: https://how.theycantalk.org/c/home
Przydatne linki do nauki metody:
- Śledź przygody Alexis i Bunny’ego na ich stronie internetowej, Instagramie , TikTok , YouTube lub Facebooku .
- Jeśli chcesz zamówić hextiles i przyciski FluentPet, takie jak Bunny’s, odwiedź ich witrynę partnerską.
- Więcej o pracy i podróży Christiny Hunger z psem Stellą można przeczytać na jej stronie internetowej. To kolejny gadający pies…
- Aby dołączyć do badania Bunny lub przeczytać więcej na jego temat, odwiedź jego stronę internetową.
Zostaw komentarz