Jeśli zawstydzona wciąż kryjesz twarz, kiedy ktoś zapyta, o to czy pies śpi z Tobą w łóżku? To czytaj dalej, nie musisz się niczego wstydzić. Powiemy Ci dlaczego właściciele psów dzieli się na tych, co śpią z psami i na tych, którzy się do tego nie przyznają?
Wyobraź sobie, że pies na kanapie, albo w łóżku to żaden wstyd! Psi kompan to super SPRAWA, a jego towarzystwo ma wiele korzyści zdrowotnych i wiedzą o tym wszystkie mądre główki, o czym postaramy się Cię/Was przekonać….
Jeśli nie śpisz z psem bo boisz się dominacji to Także ten tekst jest dla Ciebie!
Dlaczego nie przyznajemy się do spania z psem?
Czyż to nie pies jest wiernym towarzyszem człowieka od stuleci?
Czy to nie psy ratują ludzi z opresji? Działają terapeutycznie… etc…He? No i w końcu, Creme de la creme – pies jest członkiem rodziny. Wobec tego powinien cieszyć się takimi samymi przywilejami, co inni członkowie naszego rodu, tak?
To nie wszystko. Słyszymy, że opiekunowie czule nazywają siebie rodzicami psa… To powiedzcie, co z tym łóżkiem jest nie tak, co sprawia, że to jest ciągle temat TABU, albo powód do wstydu?
Psy w końcu są z człowiekiem od ponad tysięcy lat. Dziś kupujemy im najdroższe zabawki, ubranka, szukamy najlepszej karmy. Mówimy do nich, jak do dzieci, zabieramy na wakacje, organizujemy psie imprezy, nikogo nie gorszą ciasteczka, piwo dla psów, ale łóżko?
“No gdzie tam nieeee mój czworonóg ze mną? No co ty? ( śmiechy chichy )”
A jeśli powiemy Ci, że możesz spać z psem w łóżku. Oczywiste, jeśli masz na to ochotę! Tylko ważne abyś był KONSEKWENTNY… o Matko znowu ta konsekwencja. Gdyby można ją sprzedawać w puszkach jak naszą karmę, było by prościej…
Jakie są korzyści spania z psem w łóżku?
– kiedy nikt nie patrzy, pozwalamy psu wejść na łózko. Wtedy wtulamy się w jego miękkie futerko i razem wpadamy w objęcia Morfeusza. Z takim przyjacielem sen jest o niebo lepszy – sprawdzone empirycznie, że tak powiemy… – polecamy, mega przyjemne i relaksujące zarówno dla psa jak i opiekuna.
Jeśli szukacie argumentów do click bajtowego tytułu to wiadomo, że pies może na łoże, ALE… One condition – To jest TWOJA NIEPRZYMUSZONA DECYZJA!
korzyści spania z Ukochanym pupilem są niewątpliwie OGROMNE. W końcu ies to przyjaciel, członek rodziny, opiekun domostwa jest puszysty, cieplutki, A DODATKOWO, CZY WIESZ, ŻE…
Pies w łóżku daje poczucie bezpieczeństwa….
Pies jest niczym Bodyguard w starym dobrym filmie z Whitney Houston, Pies w łóżku staje się takimi naszym ochroniarzem i dają ogromne poczucie bezpieczeństwa. Co więcej w tym łóżku nie liczy się rozmiar, a idea he he…Bo nawet przy małym psie jest bezpiecznie, bo przecież ufamy że nas odpowiednio wcześnie ostrzeże przed jakim kolwiek zagrożeniem. W końcu od czego ma ten super psi nos i ekstra słuch? Po za tym każdy właściciel małego pieska, wie że ten to potrafi skutecznie obudzić, ten pisk i szczek również chroni. Jak widzicie spanie obok psa daje nam super moce.
Działa jak biologiczny termofor
Pies ma wyższą temperaturę od naszej bo ok 38 stopni, a my tylko 36,6 wobec tego przyjemnie grzeje nasze ciałko, albo stópki. Piesek w łóżku działa jak taki ekologiczny i biologiczny termoforek z funkcją przytulenia. Po za tym czy wiedzieliście, że spanie z psem w łóżku pozwala szybciej wejść w fazę snu REM, czyli w tę fazę, która pozwala nam na prawdziwy i głęboki sen!
Dawka witaminy M jak Miłość od psa…
Zamiast Xanaxu czy innych PSYchotropów, polecamy sen u boku najlepszego przyjaciela. Okazuje się, że dotyk czy obecność pupila – pobudza wydzielanie oksytocyny. To ten sam hormon, który stymuluje produkcję mleka. To dzięki oksytocynie kobiety tak czule zajmują się swoimi dziećmi – nucą piosenki, noszą na rękach itp…
Wyrzut oksytocyny daje nam poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim ogromną bezwarunkową miłość! Oksytocyna ma właściwości uspokajające, pomaga wzmacniać pozytywne uczucia.
Badania nad oksytocyną są jeszcze wtoku, ale to cudowny hormon szczęścia – . Oksytocyna łagodzi skutki depresji, lęków a nawet przeciwdziała problemom jelitowym! To co, warto jednak spać z psem, nadal nie przekonany/a czytaj dalej…
Lecznicze właściwości psów
Ciepłe, miłe futerko to najlepszy sposób na terapie dla Ciebie! Czy wiesz, że obecność psa w Twoim łóżku podczas snu pomoże Ci zapaść w miły i błogi sen. Psy działają terapeutycznie, kojąco, w końcu są od lat wykorzystywane w terapii różnego rodzaju zaburzeń psychicznych czy rozwojowych. Twój pies w sypialni, to spokój i relaks dla organizmu. Jego ciepły dotyk i nasłuchiwanie bicia serca wpłynie na regulacje poziomu cukru we krwi, co przełoży się na naszą wagę! oczywiście na idealną wagę, czyli te zawsze – 5kg.
Psi terapeuta
Pies daje nam coś, czego brakuje osobą potrzebującym terapii – to poczucie bezgranicznej miłości, zrozumienia, oddania, a także akceptacji! Często osoby borykające się z problemami psychicznymi w tych sferach wykazują swoiste braki – a piesek doskonale je wypełnia. On nie ocenia, jest cierpliwy, oddany. Jego wygląd też wzbudza w nas rodzicielskie uczucia! To są te cechy neonentalne jak wielka głowa, odstające uszka, duży czarny nosek – wszystko sprawia, że psy chce się po prostu głaskać, przytulać i być jak najbliżej nich!
Poza tym, naukowcy mówią, że…
Naukowcy z USA – przekonują, że spanie z psem w tym samym łóżku nie jest jakimś nowoczesnym odkryciem, czy fenomenem. Prawda jest taka, że wspólne spanie z psem ma wiele korzyści i wiedzieli o tym już nasi Pra, pra,praaaa dziadowie i przodkowie. Rdzeni mieszkańcy Australii często spali obok swoich psów dingo dla utrzymania ciepła ciała a także dla ochrony przed złymi duchami. Niestety dzisiejsza kultura i trendy czystości wykazują bardzo dużo negatywnych aspektów spania z psem, a szkoda…
Mit dotyczący spania z psem czyli, co z tą dominacją?
Naprawdę myślisz, że Twój pies nie będzie Cię szanował jeśli wpuścisz go do łóżka? No co ty, to zupełnie nie o to Chodzi! Luzik, jeśli chcesz wpuszczaj śmiało, ale nie zmieniaj raz wprowadzonych zasad, bo może być ciężko dla psa.
No dobra, ale skąd ten mit o dominacji łóżkowej – co najmniej zabrzmiało to dwuznacznie, ale kontynuujemy… Trudno uwierzyć, ale niestety tak jest, że teoria dominacji jeszcze zbiera swoje żniwa.
Mimo, że mamy… dla przypomnienia 2022. A ona powstała w latach 90. To nie koniec nowinek, czy wiecie, że sam jej propagator John Fisher zrezygnował ze swoich przekonań?
Przed śmiercią wyznał: sorry pomyliłem się! Tymczasem do dziś żyją behawioryści i nawet trenerzy, którzy w niego dalej wierzą!?? No coment….
Wy zapamiętajcie tylko, że- Dominacja nie występuje między gatunkami, bo w niej chodzi o prokreacje, rozmnażanie się, czynienie sobie ziemi poddaną i takie tam! Przecież pies doskonale wie, że człowiek to nie pies? A o tej teorii można by długo, ale w każdym razie… do brzegu
Dziś nie ma dominacji – Jest pies. W TERAPI ZABURZEŃ ZWRACA SIĘ UWAGĘ NA jego emocje, a interpretacja jest już INDYWIDUALNA> Bo każdy futrzasty jest WYJĄTKOWY. Teoria dominacji była chętnie używana, bo potrafiła wytłumaczyć wszystkie problemy, to było mega wygodne. Przychodził taki Pan behawiorysta i wyjaśnił wszystko przy pierwszym spotkaniu! Na pytania typu: dlaczego pies gryzie? – bo dominuje, dlaczego szarpie się na smyczy? – dominuje – itd, itp. Dziś wiemy, że to wielka BZDURA!
To dlaczego pies nie chce zejść z łóżka?
Bo mu wygodnie, po co kupowałeś takie wygodne łóżko, a tak na serio? Skąd się biorą te wszystkie afery z łóżkiem i pogryzienia?
No trzeba trochę zrozumieć pieski – Też byś się wkurzył , kiedy śpisz sobie spokojnie, śnisz o Di Caprio, albo nowej pralce a tu nagle BOOM! KTOŚ brutalnie przerywa sen, zrzuca z wyra i mówi od dziś Spisz na podłodze! Za pierwszym razem może się udać, bo pies był zaskoczony, ale przy drugim, trzecim, czy którymś tam podejściu w obronie własnej pies zaatakuje i co mu się dziwić? Ktoś przerwał jego sen, jego komfort, ktoś narusza jego POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA…
Z góry widać lepiej
Psy tak, jak ty czy ja pragnie bezpieczeństwa i pokoju. Przyjrzyjmy się gdzie i jak śpią drapieżniki – na podwyższeniu, bo dzięki temu czują się bezpiecznie, tak samo robią kanarki, czy inne ptaszki, koty, niektóre małe ssaki, szynszyle no i psy!
Spanie na górce daje im doskonały widok na ewentualne zagrożenia. W domu funkcje górki spełnia łóżeczko.
Wygoda na którą zgoda…
Drugim niezaprzeczalnym powodem jest, fakt że łóżko jest miękkie, ciepłe, wygodne i duże!!! Pies który ma za małe legowisko nie ma możliwości wyspania się. Pies nie wejdzie w Faza REM czyli z ang Rapid Eye Movement jeśli nie położy się na boku, nie rozciąganie, a gdzie jest taka możliwość? No pewnie, że na ciepłym, dużym materacyku –czyli TWOIM ŁÓŻKU. Wobec tego jeśli chcesz, by pies spał na swoim legowisku- kup mu wystarczająco duże posłanie. Najlepiej na podwyższeniu.
Bo mogłem, a co?
To nie koniec powodów dla których Twój pies chce spać w łóżku!. Po prostu pies przyzwyczaja się do miejsca i zasad panujących w domu. Szczególnie szybko idzie im łapanie schematów wygodnych dla nich. Dlatego kiedy nagle zmienimy ZDANIE – mówimy od dziś pies ze mną nie śpi – będzie się buntować i sprzeciwiać. Bo nie rozumie tych nagłych zmian, każda taka zmiana budzi NATURALNY sprzeciw bo narusza poczucie bezpieczeństwa.
Taki pies myśli sobie – jak to, nie mogę – a wczoraj mogłem – coś Ci się pomyliło stary, przesuń się i już nie świruj!
Zastanów się dwa razy….
Dlatego nim wpuścimy psa do naszej sypialni przemyślmy to dwukrotnie, czy nie będzie nam przeszkadzało psie chrapanie, sapanie, czy nasz pies nie jest z tych pobudliwych i lękowych, który na każdy dźwięk na klatce podnosi alarm! Wówczas spanie z takim kręciołem, nie będzie niczym przyjemnym i relaksującym, a może nie chcecie mieć sierści w łóżku? Macie do tego prawo, to wasz dom, wasze zasady, ale kluczowe jest, aby być konsekwetnym.
Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz….
– mawiają starzy górale albo kto inny w każdym razie podobno sen z psem wcale taki usłany różami nie jest. Faktem jest że niekiedy spanie z psem bywa uciążliwe. Psy mają inny cykl snu, wobec tego budzą się ze 3 razy w ciągu nocy a do tego się rozpychają, biegają w śnie. Jeszcze pal licho, jeśli Twój Fafik waży 5kg, ale kiedy masz nad sobą 50kg Miśka to już się robi ciekawie. Choć kobiety przyznają, że ich mężczyźni tak samo się kręcą w łóżku, chrapią i sapią więc są do tego przyzwyczajone. Co więcej ponad połowa z badanych twierdzi, że spanie z psem bywa mniej uciążliwe jak spanie z partnerem -– Ha ha, kto co lubi…
Sierściasty…
Psy zostawiają dużo sierści, nawet te z krótkim włosem, a w okresie linienia to już bardzo dużo. Poza tym niektóre mogą się ślinić. Niedomyte łapki na kanapie też nie są fajną ozdobą, ale jeśli Tobie to nie przeszkadza to luzzz, Twoje łóżko, Twoje zasady. Można temu zapobiec, kupując tanie koce i przykrywać nasze kanapy, czy łózka. Poza tym są turbo szczotki, co super zbierają sierść, rolki do ubrań, a perfekcyjna pani domu poleca – mokrą rękawiczkę gumową. Wobec tego sierść nie musi stanowić tak dużego wyzwania….
A co z higieną w łóżku?
Psy chodzą po chodnikach bez butów, niektóre uwielbiają kąpiele w błocie, niuchają kupy, zjadają świństwa na spacerze, a do tego rzadko któremu myje się zęby… No tak psia higiena pozostawia wiele do życzenia, ale tak szczerze mówiąc to czasem o te psy dbamy bardziej niż o siebie samych. Prawda? Na ten prosty przykład kiedy ostatnio robiliście sobie badanie krwi, kału? No właśnie ja to nie pamiętam, za to moje zwierzaki mają regularnie sprawdzane parametry. A kwestia pasożytów? Według mnie pies pod tym kontem jest lepiej zabezpieczony od człowieka, bo przecież go regularnie odrobaczamy i to bardzo silnymi preparatami.
Poza tym teraz są świetne szampony dla psów, które nie tylko niwelują brzydkie zapachy, ale także usuwają pasożyty, dbają o sierść i w ogóle. Cuda na kiju… Technika, medycyna, poszła do przodu…
Kleszcz a kysz!
Jestem pewna, że dbasz o swojego pupila i w tej sferze. To znaczy, że albo piesek dostaje tabletkę na kleszcze, obrożke albo kropelki. A Jeśli mimo wszystko są obawy to przecież można i temu zaradzić! Słuchaj uważnie! Patent znaleziony w czeluściach Internetów. Wystarczy po spacerze z psem przejechać po jego sierści rolką na ubrania – najlepsza jest z IKEA J Rolka zbierze kleszcze, które nie zdążyły się jeszcze przyczepić, Easy peasy
Kiedyś będzie musiał ustąpić miejsca….
Bywa tak, że od szczeniaka śpimy z naszym psem i czerpiemy z tego mnóstwo korzyści. Jesteśmy wyspani, a pies szczęśliwy… I nagle w nasze życie wkracza KTOŚ. Ten ktoś by chciał dzielić z nami łóżko, ale już nie koniecznie widzi siebie obok psa. Często psy też nie chcą konkurencji, albo boją się przybysza i tu zaczynają się schody. Ba! nawet nie schody, a walka o pozycję. Bo nowy samiec( człowiek). Zazwyczaj jest to samiec, walczy o swoją samicę i miejsce należne jemu w stadzie. Tymczasem pies, patrzy na takiego GOŚCIA, drapie się za uchem i myśli: NO o co szum, byłem pierwszy, takie są zasady! MAMO! Ten pan mi dokucza i nie daje SPAĆ!
Niektóre pary potrafią nie przejść tego testu, słyszymy bo pies go nie akceptował – Tylko, że tu nie chodziło wcale o akceptację…
Jak nauczyć psa komendy zejdź z łóżka?
By uniknąć przypadków – wypadków przy pracy z łóżkiem, warto od początku nauczyć psa komendy zejdź tak by zwierzak nie miał poczucia straty. W tym celu potrzebne będą świetne nagrody, przysmaki alb o zabawka.
- Najpierw na komendę HOP uczymy psa wskakiwać na łóżko – to nie będzie trudne, zazwyczaj psy same wskakują.
- Jak cztery łapy znajdą się na kanapie to zrzucamy na dół z dala od kanapy coś za czym pies przepada np.: parówkę, kurczaka z rożna, kawałek żółtego serka – coś, co zazwyczaj nie jest dla niego dostępne i chwalimy.
- Jak zje z podłogi, to dajmy mu jeszcze kilka smaków z ręki, ale wydawajmy je pojedynczo, Po to by zatrzymać psa jak najdłużej poza kanapą.
- Powtórz to ćwiczenie jeszcze kilka razy max 3.
Te ćwiczenie nauczy Twojego psa, że warto schodzić z kanapy na komendę bo wiąże się to z ciekawą nagrodą i zabawą z opiekunem.
Ważne! Aby ćwiczenie działało musi to być super hiper atrakcyjna nagroda, zwłaszcza jeśli kanapa jest dla zwierzaka cennym zasobem!
Jakie mogą być nagrody za zejście z łóżka?
- jedzenie może to być smaczek, albo coś z lodówki, mokra karma dla psa, którą pies uwielbia
- zabawa
- wyjście na spacer
- piłka, szarpak, misiek
- gryzak
– coś innego, np.: mizianie za uchem, czesanie szczotką, coś co Twój pies lubi a dostaje to sporadycznie
Niech ma swoje miejsce…
Mimo wszystko, dla psa dobrze jest, aby od początku miał swoje bezpieczne miejsce, tylko jego – w którym nikt go nie zepchnie, nie obudzi. Na którym będzie mógł się kręcić i wiercić ile wlezie. Świetnym rozwiązaniem są klatki dla psów. Jeśli pozwalasz psy wchodzić na łóżko, to okey. Ale oprócz łóżka Twojego niech ma swoje legowiska, a jeśli masz możliwość niech kanapa będzie w każdym pomieszczaniu, dzięki temu pies będzie wygodnie mógł uczestniczyć w życiu rodzinnym bez walk!
Podsumowując….
– spanie z psem jest Okey i z punktu behawioralnego i zdrowotnego nie ma żadnych przeciwskazań. Wręcz przeciwnie jest na to pełna ZGODA!
jeśli śpisz ze swoim psiakiem i jest Wam z tym dobrze to super! Ciesz się tym ile możesz, masz do tego prawo i nie ma tu żadnego powodu do wstydu! Psy są wspaniałymi towarzyszami, a ich obecność w naszej sypialni to cała masa korzyści, z których trudno zrezygnować takie jak: nocne przytulanie, poczucie bliskości, grzanie stópek, ochrona, poczucie bezpieczeństwa, szczupła sylwetka – ach no Cudnie! Widzicie jakie dzielenie się jest przyjemne!
Pamiętaj tylko, że jeśli pewnego dnia zmienisz zdanie, może się to spotkać z oporem psa, dlatego wcześniej przygotuj się na taką możliwość i ucz psa schodzenia z łózka na komendę i postaw w domu, dodatkowe psie posłanko, a wszystkim będzie żyło się lepiej i spokojniej. Dobranoc! Śpij dobrze!
Zostaw komentarz